Túl az alapbérek 18 százalékos emelkedésén, a vagyonkezelőnél a személyi jellegű, egyéb kifizetések tavaly összesen elérték a 846,999 millió forintot, míg ennek értéke 2002-ben 371,242 millió forint volt – számolt be a Magyar Nemzet a múlt héten. Csak munkatársai pihentetésére – rekreációs támogatás címen – 221 millió forintot költött a társaság. Ezt az összeget az adók és járulékok levonása után alapbérarányosan, készpénzben fizették ki a cég munkatársai között. 2002-höz képest 38 millió forinttal – mintegy hetvenhárom százalékkal – emelkedett a ruházatiköltség-térítés, 25 millióval – 56-ról 81 millióra – pedig az egyéb, béren kívüli juttatások mértéke. A két évvel ezelőtti 61-ről 117 millió forintra nőttek az „egyéb” jellegű kifizetések, és míg 2002-ben semmit, addig tavaly 82 millió forintot fizettek ki magánszemélyeknek. A társaság mindezt azzal indokolta, hogy – noha az alapbérek 18, a prémiumok 13, a jutalmak pedig 73 százalékkal nőttek – 2002–2003-ban nem történt általános béremelés az ÁPV-nél, ezért a vezetés az üzleti feladatok teljesítése érdekében tavaly a prémium és jutalom ösztönzési formát részesítette előnyben.
Molnár László (MSZP): Állami vagyon működtetésénél egyszerűen nem indokolhatók ilyen luxuskiadások. Évek óta értetlenül figyelem a szervezetnél folyó gyakorlatot. Vagyoni oldalon nincs akkora bevétel, ami lehetne, viszont van egy akkora jólét, amit megszüntetnék. Az ÁPV Rt. tíz éve működik, miközben az állami vagyont lassan eladják. A szervezetet meg kellene szüntetni, és be kellene látni, a jelenlegi gyakorlat szerint nem működik a vagyonkezelés.
Fodor Gábor (SZDSZ): Ilyen esetek nem mérhetők másképpen, mint ahogy azt ellenzéki szerepben tennénk; az adófizetők pénzéről, közkiadásokról az ÁPV-nek is pontosan el kell számolnia. Bízom benne, hogy a kifizetések mögött valódi teljesítmény volt, ellenkező esetben az ügy nem maradhat következmények nélkül.
Halász János (Fidesz): Elfogadhatatlan, de sajnos nem meglepő, ami az ÁPV Rt.-nél történt; nyilván az állami cégek is tanultak a kormányzati pazarlás söjtöri példájából. A Medgyessy-kormány vizet prédikál, és bort iszik, hiszen minden egyes kormányszóvivői tájékoztatón szó esik az olcsó államról, ugyanakkor milliókért rendelnek maguknak mandulás angolnát és tízezrekért szivarokat egy-egy összejövetelen, ráadásul a kabinet az első intézkedései között száz százalékkal megemelte a miniszterek fizetését.
Font Sándor (MDF): Felháborító: miközben nő a létminimum szintje alatt élők tábora, az állami vagyon elherdálásával foglalkozó cég soha nem látott mértékben, indokolatlanul költekezik saját céljaira. A cég az állami vagyon felügyeletével lett megbízva, nem pedig vezetői és munkatársai zsebének megtömésével.