Új irányt kell keresnie az EU-nak Ukrajna ügyében

Az Európai Parlament Strasbourgban tárgyalta Oroszország és Ukrajna helyzetét, több képviselő a békepolitika szükségességéről és a háború gazdasági következményeiről fejtette ki véleményét.

2024. 11. 26. 11:27
Az Európai Parlament plenáris ülése
Az Európai Parlament plenáris ülése Fotó: Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament Strasbourgban újra napirendre tűzte az orosz–ukrán háborút, először azóta, hogy Donald Trumpot újraválasztották az Amerikai Egyesült Államok elnökévé. A plenáris ülés keretében a képviselők az EU által Ukrajnának nyújtott támogatás megerősítéséről, valamint Oroszország és Észak-Korea közötti növekvő katonai együttműködésről vitáztak. A bizottság részéről Didier Reynders biztos szólalt fel, míg az Európai Unió Tanácsát Bóka János európai ügyekért felelős miniszter képviselte.

Ferenc Viktória  EP-képviselő felszólalásában hangsúlyozta, hogy a háború eszkalációjának veszélye minden eddiginél nagyobb. 

Kötelességünk mindent megtenni, hogy ezt a forgatókönyvet elkerüljük, és a tűzszünet, a béketárgyalások előmozdításában vállaljunk szerepet

 – jelentette ki. Hozzátette, hogy az ukránok háborús körülmények között készülnek az ünnepekre, miközben Európában már az adventi fények uralják a városokat.

Petra Steger osztrák képviselő bírálta az unió eddigi háborús politikáját, és európai békepolitikát sürgetett. 

Itt az ideje annak, hogy Európa most már a saját érdekeit helyezze előtérbe, és nem pedig az egész világét 

– szögezte le, utalva arra, hogy Európa gazdaságilag nagy vesztese ennek a konfliktusnak.

Dömötör Csaba EP-képviselő szintén a háború gazdasági következményeire hívta fel a figyelmet. – Európa jó ideje a gazdasági stagnálás rémével néz szembe. Idén mindössze 0,9 százalékos gazdasági növekedés várható a tavalyi 0,4 után. Gyárbezárásokról hallani, munkahelyek kerülnek veszélybe  – mondta, kiemelve, hogy az energiaárak emelkedése és az infláció jelentős terheket ró a családokra. Dömötör Csaba szerint Európának újra kell gondolnia a háborús politikáját:

 Amikor az a kérdés felmerül, hogy meddig támogatja még az unió vezetése ezt a háborút, akkor a válasz az, hogy »as long as it takes« tehát bármi áron. Ez tarthatatlan.

A vita során több képviselő is az emberéletek védelmét hangsúlyozta. – Nagy hatótávolságú rakétákat vetnek be, ballisztikus rakétákat a másik oldalon, így a súlyos eszkaláció veszélye nagyobb, mint bármikor a háború kirobbanása óta – tette hozzá Dömötör.

Az Európai Parlament vitája ismét rávilágított arra, hogy miközben a háború kimenetele meghatározó Európa jövője szempontjából, az unió politikája továbbra is megosztja a képviselőket. Az egyre égetőbb gazdasági kérdések és a béke iránti igény új utakat sürgetnek a konfliktus rendezésében.

Borítókép: Az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.