A Balaton-felvidék borai, a gyógyvizek és a híres arborétumok is csalogathatják a látogatókat Veszprém vármegyébe. Az ország legrégebben alapított vármegyéje szélesebb körben a nyaranta megrendezett, sokféle művészeti ágat bemutató Művészetek völgyéről ismert. A herendi porcelán, az ajkai kristály és a vármegye etnikai kultúrhagyatéka is kiemelkedő a térségben, a Veszprém Várnegyed régészeti kutatásokkal egybekötött rekonstrukciója pedig országos elismerést váltott ki.
Veszprémet ugyanakkor a királynék városaként ismerik, ugyanis a Magyar Királyság királynéit évszázadokon keresztül a veszprémi püspök koronázta meg. A magyar állammal szinte egyidős város kultúrájában fontos szerepet játszik a színjátszás, főbb helyszínei ma a Veszprémi Petőfi Színház, a hozzá tartozó Latinovits-Bujtor Játékszín, valamint a Pannon Várszínház. A hazai zenei szcéna életében is fontos esemény a városban az évről évre megrendezett Veszprémi utcazene-fesztivál. Ezenfelül kihagyhatatlan látnivaló Szent István király és Gizella királyné szobra, a vár, a Szent Mihály-székesegyház és a Tűztorony is.
Így Veszprémben a kultúra és a történelem pezsgő jelenlétében élvezhetjük a 1100 éve Európában, 20 éve az unióban programjait.
Mutatjuk a veszprémi programok részleteit
Huszonkét, különböző rangú nő sorsát mutatja be az esküvő hagyománya révén a Magyar menyasszony tablókiállítás, amely november 22-e és december 4-e között a Laczkó Dezső Múzeumban várja az érdeklődőket.
A Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárában a megnyitó és a dokumentumtörténeti előadás mellett november 30-án a Magyarul Európában című kiállítást is megtekinthetik az érdeklődők, melynek fókuszában ezúttal Veszprém vármegye jelentős levéltári dokumentumai lesznek. A tárlat december 4-ig megtekinthető.
November 30. és december 5. között Burger Barna: A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötetéből összeállított fotóválogatást nézhetjük meg a Laczkó Dezső Múzeumnál, melyen a magyar fotográfus vizuális reflexióiból kaphatunk ízelítőt az (uniós) európai fővárosok kapcsán. Ehhez kapcsolódóan ugyanitt november 30-án délután a tárlat fő tematikai egységeiről Pálfalviné Ősze Judit beszélget Prieger Zsolt zenésszel.
Ezúttal a Veszprémi advent helyszínére vonul ki a múzeumok standja, olyan kreatívipari termékekkel, amiket a múzeumok gyűjteményei inspiráltak. November 29-e és december 1-je között olyan kincsek közül válogathatunk a Laczkó Dezső Múzeumnak köszönhetően, mint a mérműves ablakmintával ellátott üvegkulacs vagy a szocializmust és az akkori balatoni nyaralás hangulatát megidéző strandlabda.
November 30-án napközben a Veszprémi advent helyszínén várja a magyar konyha kedvelőit a gasztrobusz, ahol hungarikumnak számító fogásokból is kóstolót kaphatnak az ínyencek.
Az Eötvös Károly Könyvtárban november 29-e délelőtt Körömi Gábor drámapedagógus és Sándor Ildikó mesemondó mesetarisznyával várja a gyerekeket, akik dramatikus játékfoglalkozás keretében hangolódhatnak Benedek Elek meséinek motívumkészletére. Másnap, november 30-án délelőtt és délután is a Veszprémi advent iglu részében kézműves-foglalkozások és mesterségbemutatók kötik le a kreatív érdeklődők figyelmét a Veszprém Megyei Népművészeti Egyesület vezetésével. A hungarikum játéktéren nemzeti értékeinket és a vármegye különlegességeit fedezhetik fel november 30-án és december 1-jén. December 1-jén délelőtt a Kabóca Bábszínházban is meglepetésekkel készülnek a szervezők.
Navratil Andrea és a Kobzos együttes A mennyország piacán vagyon egy szép almafa című előadásában énekszóval és mesével készül a közönséggel adventre és a karácsonyra.
A felnőttek is több program közül választhatnak. November 29-én késő délután az Eötvös Károly Könyvtárban a zenei programmal is kiegészülő Sanctum sorozat részeként Juhász Anna irodalmár Géczi János költőt, képzőművészt, Hrutka Róbert zeneszerzőt és Für Anikó Jászai Mari-díjas színművészt kérdezi, a beszélgetés fókuszában az alkotók várossal kapcsolatos inspirációi állnak.
Bellák Gábor művészettörténész december 1-jén 15 órától a magyar történeti festészet megközelítése révén mutat rá a közös magyar és európai történelem fordulópontjaira a Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti előadáson a veszprémi Művészetek Házában. Előtte ugyanitt történelmi pop-up képeslap készítésével hangolódhatunk rá a képzőművészeti kalauzolásra.
December 1-jén délután becsatlakozhatunk egy rendhagyó „irodalomórára” is a Veszprémi Petőfi Színházban, ahol a kereszténységről, a keresztény értékrendekről lesz szó a Nemzeti Színház Csíksomlyói passió című előadása kapcsán.
Közelebbről is megismerkedhetünk a cirkuszi varázslattal és a cirkuszművészet eszközeivel A csoda a Te kezedben van! című interaktív produkción november 30-án délelőtt, a program helyszíne a Kossuth Lajos Általános Iskola.
A cirkusz után filmtörténeti ismereteinket bővíthetjük november 30-án délután az Agóra Veszprém Kulturális Központban, ahol 15 órától vetítik az Anyám és más futóbolondok a családból című klasszikust. A film után közönségtalálkozót tartanak Fekete Ibolya rendezővel.
Az Agóra Veszprém Kulturális Központban december 1-jén késő délután a tánc kedvelőit szólítják a programok. A Bozsik Yvette Társulat Az estély című koreográfiáját Jean-Paul Sartre Zárt tárgyalás című drámája ihlette. Ezután a közönség megtekintheti a Karöltve című közös tánckoreográfiát a FootNotes Dance Company előadásában, a magyar táncszakma kiemelkedő alkotóinak közreműködésével.
Végül advent első vasárnapját színházzal zárhatjuk. A Veszprémi Petőfi Színház színpadán 18 órától a Hazatérés című előadásukban a Nemzeti Színház a felvidéki csillag, a XX. század egyik legjelentősebb államférfija, Esterházy János életét idézi fel az ő tiszteletére rendezett emlékév alkalmából.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban kulturális programsorozat december 6–8. között Kecskemétre látogat.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.