Lakóingatlan: szerényen emelkedő négyzetméterárak
Több mint 10 ponttal javult a GKI-Wallis Ingatlan Rt. fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2004. második negyedévében: -22,6-ról –11,6-ra emelkedett (2000 első félévében ez a mutató 19,1 volt). A piaci szereplők javulást várnak a lakások, az üzlethelyiségek és a raktárak esetében, míg az irodapiacon romló konjunktúrát jeleznek előre – közli a GKI Gazdaságkutató Rt.
A következő egy évre a piaci szereplők 4-8 százalékos árnövekedést várnak; a legnagyobb drágulást a telkeknél (8 százalék) és az új lakóingatlanoknál (6 százalék) valószínűsítenek. Ezzel együtt a telekárak növekedési ütemere vonatkozó prognózisok ebben a negyedévben tovább csökkentek – állapítja meg a gazdaságkutató. A használt lakásoknál 5 százalékos négyzetméterár-növekedést várnak.
Áprilistól június végéig némileg megélénkült a lakóingatlanpiac – ebben az is közre játszik, hogy az első negyedévi várakozások különösen gyengék voltak. A szakemberek szerint a piac többé-kevésbé kiheverni látszik az előző év végi kormányzati intézkedések negatív ingatlanpiaci hatásait.
Noha az ingatlanforgalmazók szerint javult a piaci helyzet, többségük mégsem tudta növelni az ingatlanforgalmazásból és -bérbeadásból származó jövedelmét. Sőt, voltak olyanok is, akik egyenesen csökkenést voltak kénytelenek realizálni – jegyzi meg a GKI és a Wallis közös felmérése. A forgalmazók egyébként az egyensúlyihoz közelítő, de a mérsékelt túlkínálatot fenntartó piaci trendet vetítik előre a következő hónapokra.
Az ingatlanfejlesztők szerint az év első hónapjához képest a második negyedévben 3 százalékkal nőttek az új ingatlanok árai, míg a forgalmazók 2 százalékos emelkedést tapasztaltak. A használt lakások csak 1 százalékkal lettek drágábbak.
A GKI felmérése szerint a négyzetméterárak a második negyedévben 168 és 407 ezer forint között mozogtak – előbbi egy csepeli panellakásra, utóbbi egy németvölgyi új társasházi lakásra jellemző.
Túlkinálat az irodapiacon
2004 második negyedévében sem csökkent az irodapiaci túlkínálat. Az előző hónapokhoz képest elsősorban az ingatlanfejlesztő cégek értékelték nehezebbnek a helyzetet. Ezzel szemben az ingatlanforgalmazók nem jeleztek jelentősebb változást, sőt, néhány cég azt közölte, hogy ha mérsékelten is, de képes volt növelni az irodák értékesítéséből és bérbeadásából származó árbevételét. A következő egy évet tekintve ezen a téren csak mérsékelt javulás várható, a keresletre és a kínálatra vonatkozóan pedig egyetlen piaci szereplő sem számít trendfordulóra. A fővárosi irodák kihasználtsága egyébként a második negyedévben javult – főleg az első osztályúak tekintetében.
Az üzlethelyiségek esetében április-június hónapokban ismét a kínálati oldal vált meghatározóvá. A második negyedév értékelése az elsőhöz viszonyítva mind az ingatlanforgalmazóknál, mind az ingatlanfejlesztőknél negatívabb, a 12 hónapos várakozások pedig némileg romlottak az első negyedévhez képest. A vállalatok szándékai alapján viszont ebben a szegmensben némi keresletélénkülés jelezhető előre. A forgalmazók prognózisa szerint a következő egy évben várhatóan minden más ingatlanpiaci szegmensben nagyobb árbevétel-növekményt tudnak majd elérni – számol be a GKI.

Dráma Taktabájon, megtalálták az eltűnt fiú holttestét