18 ezer embert segítenek halálba?

A legújabb jelentés, amely szerint közel 20 ezer embert segítenek halálba évente Nagy-Britanniában, feltehetőleg újra kirobbantja az eutanáziával kapcsolatos gyilkos vitákat. Az eutanázia hívei a jogi szabályozás fontosságát hangsúlyozzák, az egyházak szerint viszont komoly hiba lenne egy ilyen törvénytervezet támogatása.

Tréfás Hajnalka
2004. 09. 24. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britanniában az orvosok évente közel 20 ezer ember halálába „segítenek be” – állítják az egyik legjelentősebb brit, eutanáziával foglalkozó szervezet munkatársai. Ez az első nyilvános felmérés, melyet megbízható szakemberek végeztek el. A jelentés valószínűleg újra kirobbantja az eutanáziával kapcsolatos gyilkos vitákat – véli Jamie Doward, az Observer munkatársa. Dr. Hazel Briggs, az orvosi jog professzora a kenti egyetemen, és az Eutanázia: a halál méltósága és a jog című könyv szerzője évi 18 ezer olyan esettel számol, ahol a halálos betegeket kezelő orvosok pácienseiket a halálba segítik.

Biggs számításait az Euroepan Journal of Health Low (Az egészségügyi jog európai folyóirata) lapban publikálta. A professzor az adatokat annak a bizottságnak is eljuttatta, amely Lord Joffe kezdeményezésében benyújtott „Kegyes halál a halálos betegek számára” című törvénytervezetet vizsgálja.

Az adatok ismét a figyelem központjába állítják az orvos-beteg kapcsolatot, melynek megreformálásától az eutanázia hívei azt remélik, hogy az egészségügyben dolgozók megsegíthetik majd azokat az öntudatuknál lévő halálos betegeket, akik fájdalmaik miatt a halált választják.

Briggs olyan országok adatait számolta át a brit viszonyokhoz igazodva, ahol az eutanáziás esetekről pontos jelentéseket adnak ki. Véleménye szerint, ha a kapott számok valóban vonatkoztathatóak a brit helyzetre, akkor Nagy-Britanniában nagyszámú beteget segítenek a halálba, és nem feltétlenül a beleegyezésükkel. Az emberek védelmét csak a szabályozás biztosíthatja.

Deborah Annetts, az Önkéntes eutanázia társaság igazgatója szintén a szabályozás fontosságát hangoztatja. „Az orvosok nem akarják, hogy a társadalom ráébredjen, mi is történik valójában. Meg kell értetnünk az emberekkel, hogy döntést csakis a beteg hozhatja meg, ha ezt az orvosra hagyjuk, soha nem zárható ki a manipuláció lehetősége” – mondja.

Az eutanázia támogatói szerint Nagy-Britannia túlságosan szigorú a közreműködő orvosokkal szemben, mert az eutanáziában segédkező orvos akár 14 év börtönre is ítélhető, ez Írország kivételével semmilyen más európai országban nincs így.

A közvélemény-kutatások szerint az emberek döntő többsége (a megkérdezettek körülbelül 80 százaléka) támogatja az olyan jogi szabályozást, ami a halálos betegek szenvedéseinek megrövidítését megkönnyítheti. Egy ebben a hónapban végzett felmérés szerint a megkérdezettek 47 százaléka hajlandó lenne szenvedő szeretteit a halálba segíteni, még akkor is, ha ezzel törvénysértést követ el. Az életvédők szerint viszont egy könyörületes társadalom feladata a fájdalom könnyítése és a beteg vigasztalása, mellyel helyreállítható a szenvedő önbecsülése a természetes halál bekövetkeztéig.

Az eddigiekben a politikusok nem voltak hajlandóak az eutanázia törvény módosítását kezdeményezni, mert féltették választási sikerüket. Most Lord Joffe javaslatát talán megszavazza a felsőház, így az alsóház is tárgyalhat róla, ami valószínűleg felingerli majd a különféle vallási csoportokat.

Az anglikán egyház és a katolikusok közös nyilatkozata szerint komoly hiba egy olyan törvénytervezet támogatása, amely lehetőséget nyújt a halálos betegek eutanáziájához, még akkor is, ha a szabályozás biztosítja, hogy valóban csak halálos betegek esetén legyen alkalmazható az eljárás.

The Observer

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.