Az elmúlt két napban ön jó párszor elmondta azt, hogy a magyar költségvetés példa nélküli módon egy éven belül kétszer is megbukott. Ezzel szemben áll a 4 százalékos gazdasági növekedés, a növekvő export, a növekvő ipari termelés és sok minden egyéb – vetette fel a műsorvezető.
Egy gazdaságnak sok metszete van, és sok számot lehet úgy csoportosítani, hogy kedvező vagy éppen kedvezőtlenebb kép alakuljon ki róla. Néhány tény, amikkel igen nehéz vitatkozni: az az államháztartás helyzete. Aki a számokat követi, az jól tudja, hogy ez a költségvetés már januárban megbukott, amikor Medgyessy Péter elküldte László Csaba pénzügyminisztert. Az államháztartás hiánya 2004 augusztusára körülbelül 70 százalékkal haladja meg a tavalyi időarányos hiányt, így lényegében ez a költségvetés másodjára is megbukott – válaszolt Varga Mihály egykori pénzügyminiszter.
Nem naivitás pótköltségvetést követelni, hiszen rögtön itt az év vége – tették fel a kérdést.
Az első és legfontosabb dolog, hogy tiszta képet kapjunk arról, mi is történik valójában az országban. Ameddig a külföldi és hazai elemzők, befektetők is azt mondják, hogy a kormány prognózisa indokolatlan, nem tartható, a számok már rég elszálltak a tervezettekhez képest, addig szerintem az első és legfontosabb dolog a szembenézés a helyzettel. Tehát ennek az eleme kellene, hogy legyen a pótköltségvetés – emelte ki Varga.
Ez alapvetően egy bizalmi válság, amit valamilyen módon föl kell oldani. A rosszabb megoldás, ha most hónapokon keresztül megint jön a sumákolás, az ámítás, a számok elkendőzése, a tényleges adatok eltitkolása, és majd novemberben állnak elő a valós számokkal. Tavaly novemberben láthattuk, hogy ennek mi lett a következménye: a 12 százalékos jegybanki alapkamat – mutatott rá a fideszes politikus.
A befektetői bizalmat vajon mi állítaná jobban helyre, hogyha elismernék a magasabb hiányt, vagy hogyha újabb megszorításokat jelentenének be?
Az első lépcső a valós helyzettel való szembenézés. Nekünk, mint ellenzéki pártnak is töredékes információink vannak annak kapcsán, hogy mi történik a Pénzügyminisztériumban, mi történik a kincstárban – emelte ki Varga.
Itt nemcsak pénzről meg gazdaságról, hanem politikáról is beszélünk. Nincs olyan kormány a földön, amelyik egy általa összerakott költségvetésre benyújtott pótköltségvetést ne politikai vereségként éljen meg. Önök nyílván abban érdekeltek, hogy a kormány álljon ki a Parlament elé, és ismerje be azt, hogy vereséget szenvedett – mondta a műsorvezető.
A Fidesz abban érdekelt, hogy Magyarországon egy erős és stabil gazdaság legyen, és ahogy Gyurcsány Ferenc mondta hétfőn a Parlamentben, nagy jólét legyen. Mi azt tapasztaljuk, hogy ilyen jólét ma még nincs az országban. Elég megkérdezni a nyugdíjast, aki elmondja, hogy januárban 6,3 százalékkal emelték a nyugdíját, az elmúlt három hónapban a pénzromlás mértéke 7 százalék fölött volt, vagyis a nyugdíjak nem tartottak lépést az áremelkedésekkel. Elég beszélni egy mezőgazdasági vállalkozóval. A gazdák idén buktak a meggyen – negyven forintot kaptak kilójáért, ami a leszedés költségét fedezte –, buktak a dinnyén, – amiért húsz forintot kaptak –, most pedig éppen az almán készülnek megint veszíteni, amiért nyolc forintot kínálnak a felvásárlók kilónként – jelentette Varga Mihály. 2002-ben olyan mértékű túlköltekezés volt, ami igazából erre a négy esztendőre rendkívüli mértékben beszorította a kormányt. A tavalyi esztendőben is azt történt, hogy az MSZP javaslatai jóval többet adtak volna a kiadási oldalon, mint a Fidesz javaslatai. Tavaly 1400 javaslatot nyújtottunk be, amelyből egyetlenegyet sem fogadott el a kormány, még azt sem, ami a magyar nyelv helyesírási szabályaira hívta fel a figyelmet, mert a betű helyett azt javasolt névelőként – tette hozzá az egykori pénzügyminiszter.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője