Stjepan Gredelj szociológus a radikálisok választási sikerét elsősorban a demográfiai változásokkal, illetve a nagyszámú menekült letelepítésével magyarázta. Szerinte azonban a vajdasági etnikai incidensek internacionalizálása ugyancsak hozzájárult a radikális diadalhoz, mert azok a polgárok, akik egyébként nem szavaztak volna a szélsőséges pártra, most ezt tették. Mert a magyarkérdés kiélezésével a „hazafias értékek védelmezőinek” csak argumentumot szolgáltattak: „látjátok, most a magyarok veszik el területeinket”.
– Így megy ennek híre. A nagy szavak szépen visszhangzanak az üres fejekben – mondta Gredelj.
Részben Kasza Józsefet és mozgalmát, a Vajdasági Magyar Szövetséget, illetve Magyarországot teszi felelőssé a radikálisok szerbiai előretörése miatt több szerb társadalomkutató.
Milan Nikoliæ, az Alternatívakutató Központ nevű intézet vezetője szerint Kasza politikája hozzásegítette a radikálisokat a sikerhez. A Politika című napilapnak nyilatkozva ugyanakkor úgy vélte, hogy a szerb kormány is hibát követett el, mert „nem oltotta el a kis tüzet, és hagyta, hogy a lángok nemzetközi méretűvé csapjanak”.
Nikoliæ szerint azonban a radikálisok nem fognak etnikai incidenseket gerjeszteni, mivel éppen radikális múltjuk elfeledtetésén dolgoznak.
Du¹an Janiæ, A Fórum az Etnikai Viszonyokért nevű kisebbségkutató intézet vezetője szerint a radikálisok sikerének oka, hogy ők a milosevicsi rezsim értékeinek legszervezettebb megjelenítői, egyben a reformfolyamat veszteseinek képviselői. Fő támogatói bázisukat a Boszniából és Horvátországból elmenekült szerbek adják, akik társadalmi integrálására a szerb politika nem dolgozott ki programot.
Janiæ szerint a vajdasági magyarokat hasonló félelmek irányítják, mint a menekült szerbeket. Kasza József ideológiai felfogása véleménye szerint közelebb van a radikálisokéhoz, mint a VMSZ-szel szövetséges Demokrata Pártéhoz. „A magyar politikai vezetők pedig komaságot vállaltak Kaszával, ezzel hozzájárultak a Radikális Párt felemelkedéséhez”, nyilatkozta.
Janiæ szerint ha a szerb kormány nem dolgoz ki sürgősen programot a menekültek és a kisebbségek integrálására, „kicsiben megismétlődhet az, ami Koszovóban nagyban végbement”.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását