A kezdeményezést Nagy Sándor András, az Amerikai Magyarok Kongresszusi Központjának elnöke indította el. Nagy az emberi jogi csoport megbízásából még júliusban járt tényfeltáró úton Beregszászon, és ezt követően kérte a kongresszus segítségét az iskola ügyében. Az ukrán elnökhöz intézett levélben a többi között az áll: a városi tanács és a bíróság döntése ellentétes a demokrácia alapvető elveivel, eljárásjogi szabályokba ütközik, és az épület eltulajdonításával egyenértékű – hangzott el a Magyar Rádióban.
A Kárpátalja című hetilap szerint a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola leendő, jelenleg vitatott tulajdonú épületének ügyében pozitív fejlemény, hogy múlt pénteken Ivan Rizak, Kárpátalja kormányzója másodszor is tárgyalt a kérdésről az intézmény vezetőivel. Rizak szerint a Beregszászi Városi Tanács egy jelképes összeg ellenében is átadhatná a Rákóczi főiskolának a volt beregszászi törvényszéki palotát. A Beregszászi Városi Tanács részéről ugyanakkor e pillanatig nem hangzott el arra vonatkozó javaslat, hogy készek lennének elengedni vagy legalábbis jelentősen mérsékelni a főiskola ingatlanáért megszabott majd egymillió hrivnyás vételárat, annak ellenére sem, hogy a városi tanács 2002-ben a leromlott állagú épületet a helyreállítás fejében adta át azt a tanintézménynek, s a Rákóczi főiskola azóta a névértéket jelentősen meghaladó összeget fektetett a javítási munkálatokba.
Mint ismeretes, a beregszászi járási bíróság az ügyész beadványa nyomán megsemmisítette a Beregszászi Városi Tanács és a végrehajtó bizottság 2002-ben kelt határozatait a Kossuth téri épületnek a Rákóczi főiskola tulajdonába való átadásáról.
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke szerint az említett politikai támadások hátterében egyértelműen az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és annak vezetősége áll, ugyanis a demokraták szeretnék átvenni az oktatási intézmény irányítását.
A magyar kormány a beregszászi főiskola vezetőinek többszöri kérése ellenére sem lépett fel a kijevi vezetésnél az intézmény érdekében. Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke nemrég levélben fordult Kovács Miklóshoz, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökéhez, melyben egyebek mellett leszögezte: „a főiskolát a határon túli magyar felsőoktatás fontos intézményének tekintjük, a működésével összefüggő fejleményeket folyamatosan figyelemmel kísérjük.”
Mádl Ferenc magyar államfő levelet intézett az iskola ügyében Leonyid Kucsmához, ám válasz ezidáig nem érkezett.

Karcagi motorbaleset: megszólalt az énekesnő, aki vétlennek hiszi magát a fiatal motoros halálában