Az Egyesült Államok a beregszászi főiskoláért

Az Egyesült Államok kongresszusának emberi jogi frakciója levélben kéri fel Leonyid Kucsma ukrán elnököt, hogy a kárpátaljai magyar tanárképző főiskola idén elvett tulajdonjogát állítsa vissza. A levél szerint a városi tanács és a bíróság döntése ellentétes a demokrácia alapvető elveivel.

MNO
2004. 09. 28. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kezdeményezést Nagy Sándor András, az Amerikai Magyarok Kongresszusi Központjának elnöke indította el. Nagy az emberi jogi csoport megbízásából még júliusban járt tényfeltáró úton Beregszászon, és ezt követően kérte a kongresszus segítségét az iskola ügyében. Az ukrán elnökhöz intézett levélben a többi között az áll: a városi tanács és a bíróság döntése ellentétes a demokrácia alapvető elveivel, eljárásjogi szabályokba ütközik, és az épület eltulajdonításával egyenértékű – hangzott el a Magyar Rádióban.

A Kárpátalja című hetilap szerint a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola leendő, jelenleg vitatott tulajdonú épületének ügyében pozitív fejlemény, hogy múlt pénteken Ivan Rizak, Kárpátalja kormányzója másodszor is tárgyalt a kérdésről az intézmény vezetőivel. Rizak szerint a Beregszászi Városi Tanács egy jelképes összeg ellenében is átadhatná a Rákóczi főiskolának a volt beregszászi törvényszéki palotát. A Beregszászi Városi Tanács részéről ugyanakkor e pillanatig nem hangzott el arra vonatkozó javaslat, hogy készek lennének elengedni vagy legalábbis jelentősen mérsékelni a főiskola ingatlanáért megszabott majd egymillió hrivnyás vételárat, annak ellenére sem, hogy a városi tanács 2002-ben a leromlott állagú épületet a helyreállítás fejében adta át azt a tanintézménynek, s a Rákóczi főiskola azóta a névértéket jelentősen meghaladó összeget fektetett a javítási munkálatokba.

Mint ismeretes, a beregszászi járási bíróság az ügyész beadványa nyomán megsemmisítette a Beregszászi Városi Tanács és a végrehajtó bizottság 2002-ben kelt határozatait a Kossuth téri épületnek a Rákóczi főiskola tulajdonába való átadásáról.

Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke szerint az említett politikai támadások hátterében egyértelműen az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és annak vezetősége áll, ugyanis a demokraták szeretnék átvenni az oktatási intézmény irányítását.

A magyar kormány a beregszászi főiskola vezetőinek többszöri kérése ellenére sem lépett fel a kijevi vezetésnél az intézmény érdekében. Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke nemrég levélben fordult Kovács Miklóshoz, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökéhez, melyben egyebek mellett leszögezte: „a főiskolát a határon túli magyar felsőoktatás fontos intézményének tekintjük, a működésével összefüggő fejleményeket folyamatosan figyelemmel kísérjük.”

Mádl Ferenc magyar államfő levelet intézett az iskola ügyében Leonyid Kucsmához, ám válasz ezidáig nem érkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.