Az Európai Unió bírálja a magyar munkaerő-piaci helyzetet

Be nem teljesült ígéret maradhat a 400 ezer új munkahely: a statisztikák szerint alig 30 ezer fővel dolgoznak többen 2002 tavasza óta. A problémát fokozza, hogy a munkanélküliség szintje hazánkban alacsonyabb ugyan az uniós átlagnál, ám igen magas azoknak a száma, akik sem foglalkoztatottként, sem munkanélküliként nem szerepelnek a munkaerő-piaci statisztikákban.

Magyar Nemzet
2004. 09. 23. 5:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon alacsony a foglalkoztatási ráta, különösen az alulképzettek, a nők és az idősebb munkavállalók körében – állapítja meg az Európai Unió foglalkoztatáspolitikai ajánlása. A dokumentumból kiderül: a munkanélküliség szintje hazánkban azért alacsony, mert kevés a „mérhető” dolgozó és állástalan személy. Igen magas azok száma, akik nem vesznek részt a munkaerőpiacon sem foglalkoztatottként, sem munkanélküliként. Az EU felhívja a figyelmet a régiók közötti igen nagy aránytalanságokra.

A dokumentum foglalkozik olyan feladatokkal is, amelyeket a költségvetési és adótörvények elfogadása során lehetne megoldani, így például a foglalkoztatást nehezítő adók és járulékok csökkentésével. Utóbbiakra nagy szükség lenne, mert hazánk versenyképessége romlott.

A foglalkoztatáspolitika alakulása nem nevezhető a szocialista-liberális kormány sikertörténetének. A kormányzati ciklus első két évét a gyárbezárások jellemezték. Sokan úgy látják, a kabinet nem tudta megállítani a munkahelyteremtésben főszerepet játszó működő tőke elvándorlását, ugyanakkor nem tudta elérni újabb külföldi vállalkozások jelentős volumenű befektetését. A baloldali koalíció több mint két évvel ezelőtti választási kampányában 400 ezer új munkahelyet ígért: a kimutatások szerint alig 30 ezer fővel dolgoznak többen 2002 óta.

A helyzet aligha javul, hiszen a Matáv 2006 végéig 25-26 százalékos létszámleépítéssel kalkulál, ami csoportszinten 3750, a Matáv Rt.-nél 2600 embert érint. Komoly elbocsátások várhatók – egyebek mellett – a MÁV-nál is, míg a közszférában több tízezer ember veszítheti el állását.

Szakértők szerint pusztán hangzatos szlogenek és ígéretek vannak. Ezek között említették a távmunka intézményi rendszerét. Augusztus végén az alábbi volt olvasható a szaktárca honlapján: csaknem 800 új távmunkahely jön létre pályázat révén. Az újabb, júliusi felhívásra 103-an jelentkeztek, és összesen 826 távmunkahely kialakítására nyújtottak be pályázatot. Ezek közül a bírálóbizottság 90 pályázat elfogadását javasolja, amely 782 új távmunkahely kialakítását jelenti. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértők szerint ezek az „eredmények” az ígéretek tükrében inkább a komikum kategóriába tartoznak, mintsem a komoly foglalkoztatáspolitikai lépések közé.

Sokan látnak összefüggést a leépítések időzítése és a politika között: ismeretes, az IBM a helyhatósági választások, míg a Philip Morris az uniós EP-választást követően jelentette be leépítéseit.

Csákó Attila

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.