Baloldali támadások IV. Károly ellen

Wolfdieter Bihl történész szerint IV. Károly csak a Monarchia védelmében engedélyezte a 12. isonzói csatában, 1917 októberében a mérges gáz bevetését. Károly azért tett kísérletet 1921-ben a magyar trón visszaszerzésére, mert XV. Benedek pápa attól tartott, hogy ismét kommunista rezsim veheti át a hatalmat Budapesten – állítja Bihl.

2004. 09. 30. 6:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A liberális bécsi lap is részletesen foglalkozik A történész szerint: IV. Károly mérgesgáz bevetési parancsa önvédelem volt című írásban az utolsó osztrák császár és magyar király boldoggá avatása ellen intézett baloldali támadásokkal.

A vasárnapi boldoggá avatási szertartás előtt főként azért bírálták Ausztriában IV. Károlyt, mert a 12. isonzói csatában, 1917 októberében utasítást adott mérges gáz bevetésére.

Az ütközetről megkérdezett Wolfdieter Bihl „önvédelemről„ beszélt. Korábban az olaszoknak majdnem sikerült az áttörés, amely a fontos hadikikötőt, Triesztet fenyegette, és tartani lehetett attól, hogy a támadás Laibachig is eljut. Azon benyomások közepette, hogy a Monarchia sorsa a tét, az uralkodó hosszas gondolkodás után engedélyezte a mérges gáz bevetését. „Senki sem vádolhatja azzal, hogy megszegte a nemzetközi jogot” – állította Bihl. A vegyifegyvereket és a mérges gázt az 1925-ös hágai konvenció tiltotta be. Másrészt minden háborúban résztvevő hatalom élt ezzel a fegyverrel.

Károly számos békekezdeményezéséről úgy vélekedett a történész: „Ha valaki megkísérelte, akkor az ő volt.„ Megegyezéses békét akart, nem különbékét, vagy az ellenfél legyőzésén alapuló békeszerződést. Ez a törekvése azonban a körülményeken hiúsult meg, amelyek jórészt kívül álltak az uralkodó hatalmán.

Bihl állította, Károly XV. Benedek kívánságára cselekedett, amikor 1921-ben kísérletet tett a magyar trón visszaszerzésére. A pápa tartott attól, hogy ismét kommunista rezsim veheti át a hatalmat Budapesten: Károly már-már bigott, naiv vallásosságában úgy érezte, köti őt koronázási esküje. Azonban amikor érzékelte, hogy trónralépési kísérlete vérontásba torkollhat, azonnal leállította a vállalkozását. „Mindenki, aki hódítani akar, azonnal Budapest felé vette volna útját – vélte Bihl, nem mint Károly, aki szinte megszakítás nélkül miséket hallgatott.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.