Egészségügy: nagy lépés hátra

Elmarad az egészségügy tényleges átalakítása – ismeri el az új kormányprogram, amely így fogalmaz: „2006-ig nincs lehetőség az egészségügy átfogó modernizációjának végrehajtására.” A továbbiakban a leendő Gyurcsány-kormány pusztán annyit vállal, hogy megteszi a szükséges előkészületeket az ágazat átalakításának felgyorsítása céljából, és felvázolja annak irányát, várható eredményeit. Emlékezetes: Kökény Mihály egészségügyi miniszter a nyáron már bejelentette, elindul a reform, és az SZDSZ is ragaszkodott ehhez.

Magyar Nemzet
2004. 09. 27. 22:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányprogram szerint az új kabinet elődje további ígéreteinek teljesítésétől is visszalép. Új intézkedésekről, tervekről pedig alig olvashatunk a Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök által az Országgyűlésnek beterjesztett anyag egészségügyi fejezetében.

A program három oldalon „intézi el” a témát, amire elődje közel négyszer ekkora terjedelmet szentelt. Az ágazatra vonatkozó rész megírására egyébként Kökény Mihályt utasította a leendő kormányfő, ennek ellenére még a szakminiszter sem biztos abban, hogy posztján marad. Az alábbiakban a 2002-es, illetve az új kormányprogram egészségügyi fejezetét hasonlítjuk össze.

– Hozzájárulást adunk a fogamzásgátló szerek árához – ígérték 2002-ben. Az új program említést sem tesz erről a vállalásról.

– Egyévi bruttó keresetüknek megfelelő összegű hűségjutalmat kapnak azok az ápolást végző egészségügyi dolgozók, akik már legalább 4 éve ellátják feladatukat – vállalta a Medgyessy-kormány. Az új dokumentumban azonban szó sincs hűségjutalomról.

– Korszerűsítjük a közgyógyellátás rendszerét – olvasható Medgyessy Péter csapatának programjában. A terv azonban már a múlté, az új vállalások között már nem szerepel, pedig a rászorulók most is jórészt csak korszerűtlen gyógyszerekhez juthatnak hozzá térítésmentesen a közgyógylistáról. Ezeket viszont korlátlan mennyiségben váltják ki – gyakran rokonaikat, ismerőseiket is kiszolgálják –, ami nagy terhet jelent a társadalombiztosítónak.

– A Medgyessy-kormány 100 napos programjában tett ígéretet a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás kezelésére szolgáló gyógyszerek ingyenessé tételére. Az új kormány nem ingyengyógyszerrel, hanem a szívkatéteres laboratóriumhálózat bővítésével kíván tenni a szívbetegek gyógyulási esélyeinek javításáért.

– Olyan egyéni számlarendszer bevezetését ígérték 2002-ben, amely képes a járulékfizetési kötelezettség teljesítésének nyilvántartására. Társadalombiztosítási alapon ugyanis csak az lenne jogosult egészségügyi ellátásra, aki maga, vagy aki után más fizet járulékot. A „járulékreformmal” kapcsolatban semmi sem szerepel az új kormányprogramban.

– „300-400 új háziorvosi körzet létrehozását támogatjuk, elsődlegesen az ellátatlan területeken. A kieső bevételt a finanszírozás eszközeivel ellensúlyozzuk.” Medgyessy Péternek erről a vállalásáról az új program nem tesz említést.

– Az amortizáció fedezeteként fokozatosan pluszpénzt építenek az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásába – ígérték 2002-ben. Az új kormány ez irányú elképzeléseiről semmit sem lehet tudni.

– Támogatják és bővítik az irányított betegellátási kísérletet. A most kétmillió emberre kiterjedő modellprogram volt az elődje annak a nagy vihart kavart törvényjavaslatnak, amely szerint néhány százezer lakosonként „feldarabolnák” Magyarország térképét, s egy-egy ilyen lakossági csoport egészségügyi ellátását nyereségérdekelt vállalkozások irányíthatnák. Ezek fejkvóta alapján kapnák a finanszírozásukat, amelyből profitot vehetnének ki, igaz, belépéskor milliárdos tőkét kellene lerakniuk. Jelenleg azonban a reformként beharangozott elképzeléssel kapcsolatban nincs biztos pont. Az új program óvatosan fogalmaz: „megteremtjük az egészségügy átalakításának feltételeit”. Fél mondat utal talán arra a javaslatra, amelyet egykor reformként képzeltek el: „előkészítjük a lakossághoz közeli ellátást új érdekeltségi rendszerrel elősegítő javaslatot.”

– Több olyan elképzelést is tervez az új kormány, amelynek beindítását elődje már megkezdte, kérdés azonban, hogy hoztak-e érdemi változást. Ezek egyike az ápolásbiztosítás rendszerének megteremtése. Korábban ezt egy új, egyszázalékos járulékfizetési kötelezettség bevezetésével képzelték el.

– A Gyurcsány-kormány folytatja a kórház-komfortosítási programot.

– Folytatja a sürgősségi ellátás fejlesztését: a mentőautók cseréjét és a mentőállomások felújítását.

– Folytatja a népegészségügyi programot.

– Folytatja a parlagfű-mentesítést.

– Az egészségügy szereplőivel hosszú távú megállapodásra törekszik a jövedelmek teljesítményarányos felzárkóztatásáról.

– Támogatjuk, hogy a járóbeteg-szakellátásban dolgozók tulajdonossá válásának segítésével érdemi minőségi változás történjék a járóbeteg-ellátásban – ez is szerepel az új programban.

– Talán egyetlen új elemként említi a kormányprogram, hogy a betegjogok erősítésével lépéseket kell tenni a hálapénz visszaszorítására. Arra nem tér ki az anyag, hogy a betegjogok erősítését hogyan képzelik el és az hogyan hat majd a hálapénzre.

A többi fejezetet a következő napokban ismertetjük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.