Az orosz kormány két héten belül dönt arról, hogy adóhátraléka miatt összevonja-e a Jukosz olajtársaság termelésének 60 százalékát adó Juganszknyeftyegaz (Juganszk) kitermelési engedélyét – közölte tegnap az Interfax jelentése szerint Jurij Trutnyev, a természeti erőforrások minisztere. Ez azonban, mint mondta, nem lenne hatással az ország olajtermelésére, mivel azonnal átadnák a licencet egy másik cégnek. Megfigyelők szerint valószínű, hogy ez az állami tulajdonban levő Rosznyefty lenne – olvasható a Napi Gazdaságban.
A Jukosz 1,7 millió hordó/nap olajtermeléséből 1 milliót a Juganszk ad, ez nagyjából Kuvait teljes termelésének a fele. A kormány szerint a Juganszk adótartozása 3,55 milliárd rubel (121,5 millió dollár), ezért el kívánja adni, hogy a befolyó összegből térítse meg a cég és anyavállalata tartozását. A Juganszk felértékelésével már korábban megbízták a Dresdner Kleinwort Wassersteint.
Alekszej Kudrin pénzügyminiszter pedig a hét elején a Financial Timesnak (FT) adott interjújában azt ígérte, hogy a Jukosz vagyonának értékesítését átláthatóan és a piacgazdasági elveknek megfelelően hajtják végre. Az engedély megvonása elemzők szerint újabb lépést jelentene a Jukosz felszámolása felé.
Trutnyev a Jukosz után megfenyegette a BP olajtársaságot is, közölve, hogy egy hónapon belül dönt arról, visszavonja-e a brit társaságnak a kelet-szibériai kovitkai mezőre szóló gázkitermelési koncesszióját, mert elégedetlen az ott eszközölt infrastrukturális beruházásokkal. A Reuters értesülései szerint valójában a kormányellenőrzés alatt álló Gazprom akar nagyobb részt kihasítani magának abból az üzletből.
A BP tavaly szerzett meg 49 százalékot az ország negyedik legnagyobb olajtársaságában, a TNK-ban Putyin elnök személyes áldásával, és hozta létre a BP–TNK vegyesvállalatot. A természeti erőforrások minisztere egyébként azt is közölte, hogy jövő évre halasztja a hatalmas Szuhoj Log aranybányára a tender kiírását, és lehet, hogy nem engedélyezik a pályázaton külföldi cégek részvételét.
Anne Krüger, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójának első helyettese egy moszkvai gazdasági konferencián kifejezésre juttatta aggodalmát, hogy a Jukosz elleni eljárás riasztóan hathat a nyugati befektetőkre. Kudrin az FT-nek adott interjújában elismerte, hogy a Jukosz vezérigazgatója és legnagyobb tulajdonosa, Mihail Hodorkovszkij letartoztatása után megindult tőkemenekülésben szerepet játszhatott az ügy, de úgy vélte, az átlátható rendezés majd megnyugtatja a befektetőket.
Ennek egyelőre nincs jele. Az első félévben mintegy 10 milliárd dollár hagyta el az országot, ami az év végéig felmehet 17 milliárdra is.
Forrás: Napi Gazdaság

Orbán Viktor a pilisvörösvári fórumon beszél - élő