Fél év alatt 10 milliárd dollárt vontak ki Oroszországból

Az orosz kormány kilátásba helyezte, hogy megvonja a kitermelési engedély a Jukosz legnagyobb termelőegységétől, de hasonlóval fenyegeti a BP-t is. A Kreml lépései nyomán felgyorsult a tőke kiáramlása. Az első félévben mintegy 10 milliárd dollár hagyta el az országot.

MNO
2004. 09. 16. 7:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz kormány két héten belül dönt arról, hogy adóhátraléka miatt összevonja-e a Jukosz olajtársaság termelésének 60 százalékát adó Juganszknyeftyegaz (Juganszk) kitermelési engedélyét – közölte tegnap az Interfax jelentése szerint Jurij Trutnyev, a természeti erőforrások minisztere. Ez azonban, mint mondta, nem lenne hatással az ország olajtermelésére, mivel azonnal átadnák a licencet egy másik cégnek. Megfigyelők szerint valószínű, hogy ez az állami tulajdonban levő Rosznyefty lenne – olvasható a Napi Gazdaságban.

A Jukosz 1,7 millió hordó/nap olajtermeléséből 1 milliót a Juganszk ad, ez nagyjából Kuvait teljes termelésének a fele. A kormány szerint a Juganszk adótartozása 3,55 milliárd rubel (121,5 millió dollár), ezért el kívánja adni, hogy a befolyó összegből térítse meg a cég és anyavállalata tartozását. A Juganszk felértékelésével már korábban megbízták a Dresdner Kleinwort Wassersteint.

Alekszej Kudrin pénzügyminiszter pedig a hét elején a Financial Timesnak (FT) adott interjújában azt ígérte, hogy a Jukosz vagyonának értékesítését átláthatóan és a piacgazdasági elveknek megfelelően hajtják végre. Az engedély megvonása elemzők szerint újabb lépést jelentene a Jukosz felszámolása felé.

Trutnyev a Jukosz után megfenyegette a BP olajtársaságot is, közölve, hogy egy hónapon belül dönt arról, visszavonja-e a brit társaságnak a kelet-szibériai kovitkai mezőre szóló gázkitermelési koncesszióját, mert elégedetlen az ott eszközölt infrastrukturális beruházásokkal. A Reuters értesülései szerint valójában a kormányellenőrzés alatt álló Gazprom akar nagyobb részt kihasítani magának abból az üzletből.

A BP tavaly szerzett meg 49 százalékot az ország negyedik legnagyobb olajtársaságában, a TNK-ban Putyin elnök személyes áldásával, és hozta létre a BP–TNK vegyesvállalatot. A természeti erőforrások minisztere egyébként azt is közölte, hogy jövő évre halasztja a hatalmas Szuhoj Log aranybányára a tender kiírását, és lehet, hogy nem engedélyezik a pályázaton külföldi cégek részvételét.

Anne Krüger, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatójának első helyettese egy moszkvai gazdasági konferencián kifejezésre juttatta aggodalmát, hogy a Jukosz elleni eljárás riasztóan hathat a nyugati befektetőkre. Kudrin az FT-nek adott interjújában elismerte, hogy a Jukosz vezérigazgatója és legnagyobb tulajdonosa, Mihail Hodorkovszkij letartoztatása után megindult tőkemenekülésben szerepet játszhatott az ügy, de úgy vélte, az átlátható rendezés majd megnyugtatja a befektetőket.

Ennek egyelőre nincs jele. Az első félévben mintegy 10 milliárd dollár hagyta el az országot, ami az év végéig felmehet 17 milliárdra is.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.