Hogyan tovább „az török áfium” ellen?

Az Európai Unió nem folytathatja sokáig halogató taktikáját, hamarosan ugyanis döntést kell hoznia arról, megkezdi-e csatlakozási tárgyalásait Törökországgal. A határidő közeledtével azonban egyre több, az országgal kapcsolatos előítélet tör a felszínre.

Ottlik Judit
2004. 09. 23. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A számos európai ország történelmében kitörölhetetlen nyomot hagyó Törökország megítélése a mai napig meglehetősen ambivalens bizonyos régiókban. A muzulmán hódítók ugyanis néhány száz éve például még kitartóan ostromolták Bécset, Magyarország pedig „csekély” százötven éven át nyögte uralmukat.

A múltban gyökerező sérelmeket egyesek a mai napig nem tudták feledni, feltehetőleg ez az egyik oka annak, hogy bizonyos nemzetek a mai napig fenntartásokkal és elöítéletekkel viseltetnek a törökök iránt. Az 1995-ös srebrenicai népirtást például – mely során hétezer boszniai muzulmánt mészároltak le – Ratko Mladic, a tömeggyilkosságot irányító tábornok a muzulmánok iránti szerb bosszúval „magyarázta” – írja a brit The Guardian.

A törökök iránti ellenérzések másrészről személyes tapasztalatokból is táplálkoznak. A probléma ott kezdődik, amikor ezeket a negatív élményeket a sztereotipizálásra hajlamos emberek egy egész nemzetre kivetítik. Egy osztrák szociális munkás például elmeséli, hogy ismer egy törököt, akinek két felesége van; egyikük sem beszél németül.

A férj mindkét asszonyt veri és fiait is rettegésben tartja. Az osztrák férfi meggyőződése, hogy a törökök teljesen más emberek, mint a európaiak. Miután a muzulmánok pedig egyre szélsőségesebben viselkednek, Európának választania kell: velük, vagy nélkülük tovább? – teszi hozzá a cikk szerzője.

Közvélemény-kutatások által igazolt tény, hogy háromból két osztrák ellenzi, míg csupán ötböl egy van Törökország uniós csatlakozása mellett. A 2.5 millió török bevándorlónak otthont adó Németországban pedig a lakosság 55 százaléka mond ellene a csatlakozásnak.

Az ellenzők többsége úgy gondolja, hogy a török és afrikai bevándorlók miatt Európa lassan identitását, a keresztény világ pedig hitét veszíti el egy olyan korban, amikor a muzulmán fundamentalizmus egyre nagyobb méreteket ölt. A „törökfóbia” a jelek szerint egyre nagyobb léptékben terjed a régióban, a politikai elit pedig pánikban van.

Egy másik felmérés szerint Európa lakosságának java része meglehetősen össze van zavarodva azzal kapcsolatban, hogy vajon a hetvenmilliós muzulmán ország estleges uniós tagsága jót, vagy rosszat jelent-e hosszútávon. Az elemzés többek között rávilágít arra is, hogy miután a kontinens nem alakított ki konszenzust Törökország leendő csatlakozását illetően, várhatóan nagy vita kíséri majd az ország jövőjének eme sorsdöntő fordulatát – írja a brit The Guardian.

Recep Tayyip Erdogan török kormányfő mindenesetre a napokban Brüsszelbe látogat, hogy ismét helyet kérjen országának az EU „asztalánál”. Az Európai Bizottság pedig hamarosan előkészíti a terepet ahhoz a bizonyos decemberi uniós csúcstalálkozóhoz, melyen remélhetőleg döntés születik a csatlakozás ügyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.