Jelentős módosítások a helyi adókról szóló törvényben

Az önkormányzatok adóztatási mozgásterének bővítése, az „ügyfelek” kedvezőbb adóhelyzetbe hozása és a viták okainak kiküszöbölése a célja a helyi adókról szóló törvény tervezett módosításainak – legalábbis a pénzügyi és az igazságügyi tárcának a kormány számára készült előterjesztése szerint.

MNO
2004. 09. 23. 8:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világgazdaság birtokába került dokumentumból kiderül: a módosítások érinteni fogják a helyi iparűzési, továbbá az építmény-, a telek-, a magánszemélyeket, illetve a vállalkozásokat terhelő kommunális és végül az idegenforgalmi adót.

Az önkormányzatok teljes adóbevételének mintegy 85 százaléka – 2003-ban közel 300 milliárd forint – származik az iparűzési adóból, miközben az a vállalkozások számára komoly terhet jelent. A tervek szerint három jelentősebb módosítása lehet ennek az adónemnek. Az egyik célja a foglalkoztatás bővítésének támogatása: ennek érdekében az átlagos állományi létszám emelését díjaznák, mégpedig úgy, hogy minden többletfoglalkoztatott után 1 millió forintnyi adóalap-kedvezményt nyújtanak. A spekulatív célú kedvezmény-igénybevételt elkerülendő, szankcionálást is szorgalmaz a módosítás, nevezetesen azt, hogy a kedvezményre jogosító adóév utáni esztendőben megvalósuló 5 százalékot elérő munkaerő-csökkentéshez a kedvezmény teljes összegének visszafizetési kötelezettségét írja elő.

Magyarország pénzügyi központi szerepének megerősítését célozza az iparűzési adó másik tervbe vett módosítása, amelynek lényege, hogy a fedezeti ügyleteknél az alapügylet és a fedezeti ügylet veszteségének és nyereségének különbözete tartozzon az iparűzési adó alapjába. (Ma a bruttó árbevétel a fő szabály ezekben az esetekben is.) A harmadik tervbe vett módosítás már az önkormányzatok likviditási helyzetén igyekszik javítani, amikor lehetőséget teremt a helyhatóságoknak, hogy az adóévi előleg megállapításánál figyelembe vegyék az előző esztendő adómentességét vagy -kedvezményét.

Az önkormányzatok adóztatási mozgásterét többféle módosítással tervezik növelni – derül ki az előterjesztésből. Öt adó esetében – építmény, telek, a magánszemélyeket, illetve a vállalkozásokat terhelő kommunális és az idegenforgalmi – eltörlik a tételes összegben meghatározott kiszabható felső plafont. Mint az indoklásban olvasható: többségük felső mértéke 1996 óta nem változott, illetve egynek, a kommunális adónak a maximumát 13 éve állapították meg. Az adatok szerint az önkormányzatok egy része már egy, vagy akár több adónemben is elérte a felső plafont. Ugyanakkor marad a korlát, hogy az önkormányzatnak figyelembe kell vennie az adózók teherbíró képességét, miként orientáló az Alkotmánybíróság határozata, amely szerint a tételes adóknál alkotmányellenes a vagyontárgy értékéhez viszonyított 20 százaléknál nagyobb adóteher.

A tervek szerint 2006-tól megszűnik az üdülőépület után fizetendő idegenforgalmi adó. Emellett pontosítják és rögzítik az épület használatához szükséges telekrész telekadó-mentességének kritériumait. Az előterjesztés ezentúl pontosítja az idegenforgalmi adó alapjának kiszámítási feltételeit is.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.