Kié az oroszlán?

A japán Sony vezette konzorcium tette a legjobb ajánlatot az utolsó nagy független hollywoodi stúdióra, az oroszlános védjegyéről ismert Metro–Goldwyn–Mayerre. A Sonynak főleg az MGM több ezres filmkönyvtára miatt harcolt a stúdióért, mivel így tetemes nyereségre tehet szert a DVD-eladásokból.

MNO
2004. 09. 25. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokáig úgy tűnt, az amerikai Time Warner vezetői szerzi meg a hollywoodi Metro–Goldwyn–Mayert 4,6 milliárd dolláros ajánlatukkal. Az utolsó pillanatban azonban a japán Sony elektronikai konglomerátum vezette konzorcium jelentkezett 4,9 milliárd dolláros vételi ajánlatával.

A Time Warner feladta a hosszú ideje tartó licitet. Lapértesülések szerint a csaknem 3 milliárd dollár készpénzt és 1,9 milliárd dollár adósság átvállalását jelentő tranzakcióban a Sony 250-300 millió dollárral vesz részt. Hasonló összeggel száll be két befektetési társaság, a CS First Bostonhoz tartozó DLJ Merchant Banking Partners és a Texas Pacific Group, egy harmadik, a Providence Equity Partners 450 milliót invesztál. Az USA legnagyobb kábelhálózatát birtokló Comcast Corporation 300 millió dollárért 20 százalékos részt vásárolhat az MGM-ben.

Emellett a Sony a Comcasttal közös vállalatot hoz létre televíziós produkciók gyártására, és a saját, illetve az MGM „filmkönyvtárából„ havi 200-200 alkotást ad át a kábelcégnek. Ebből is látszik, hogy a japán céget az MGM korántsem csak filmstúdióként érdekli. Ezek után elképzelhető, hogy az MGM a mostani visszafogott tempónál is ritkábban áll elő új mozifilmekkel.

Az MGM igazi értéke – leszámítva a James Bond franchise-t és a Steve Martinnal éppen megújítani tervezett Rózsaszín Párduc szériát – ugyanis hatalmas filmkönyvtára, amely mintegy négyezer, 1948 utáni alkotással büszkélkedik. Az MGM megszerzésével a Sony becslések szerint a Hollywoodban készült színes mozifilmek felével rendelkezik majd.

A filmek és a tévésorozatok a Sony számára biztos jövedelmi forrást jelenthet a kábelhálózatokon, illetve a széles sávú internetes kapcsolatokon keresztüli filmlehívási szolgáltatások ellátásával, de még ennél is nagyobb üzlet a DVD-megjelentetés. A filmstúdiók ugyanis már legalább ugyanannyi, ha nem több bevételre tesznek szert egy-egy sikeres produkció DVD-kiadásából, mint a moziforgalmazásból.

Forrás: hvg.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.