Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin „Schröder az áram árát kiemelt üggyé teszi” címmel tudósít a német kancellár törekvéséről az energiaárak letörésére. Mint írják: Schröder aggódik az áram és a gáz árának jelentős növekedése miatt, ezért találkozót javasolt a nagy energia-konszernekkel. A megbeszéléseken, melyekre a közeljövőben sor fog kerülni, a német kormányt Wolfgang Clement gazdasági, illetve Jürgen Trittin környezetvédelmi miniszter fogja képviselni. A találkozó előtt Clement a legutóbbi áremeléseket teljesen elfogadhatatlannak nevezte. A miniszter egyúttal jelezte, ellenőrizni fogják, nem követtek-e el azok a cégek visszaélést, melyek árpolitikája elveszített minden korlátot. Egyes cégek áremelési terveit lélegzetelállítónak nevezte, hangsúlyozva: az energiaipar is felelős azért, hogy meginduljon végre a belföldi gazdasági pezsgés.
A lap „A PDS és az NPD keleten erőteljesen gyarapodni fog” címmel közli a szeptemberi 19-i brandenburgi és szászországi tartományi választások előtt legfrissebb közvéleménykutatásokat. Ezek szerint a Szászországban 1990 óta abszolút többséggel kormányzó CDU 12 százalékot veszítene és 44 százalékot érne el, a második legerősebb frakció az utódpárt PDS lenne 23 százalékkal, míg az SPD 12 százalékot kapna. A legizgalmasabb kérdés, hogy a radikális jobboldali NPD bekerül-e a drezdai tartományi gyűlésbe, hiszen az Infratest dimap felmérése 7 százalékot jósol nekik, többet, mint a 6 százalékos zöldeknek és az 5 százalékos szabad demokratáknak. A kutatók megjegyzik, hogy az adatok felvételére még az NPD kiemelkedően jó, 4 százalékos vasárnapi Saar-vidéki szereplésére előtt került sor.
A Forsa közvéleménykutató intézet Brandenburgban is fordulatot jósol: a szövetségi kormány megszorító politikája következtében először válhat egy tartományban legerősebb párttá a PDS. E felmérésé szerint a választók több mint harmada, 35 százaléka voksolna az utódpártra. 28 százalékot kapna az SPD és 23 százalékotat a CDU, a többiek nem érnék el az öt százalékos küszöböt.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap „Egy új moped, mint ajándék a frissen érkezettnek” című cikkében a vendégmunkások múltbeli helyzetéről ír, emlékeztetve: 40 esztendővel ezelőtt még ajándékokkal fogadták a Németországba érkező egymilliomodik vendégmunkást.
Az ötvenes években a mind nagyobb munkaerőhiány orvoslására találták ki a koalíciós pártok a külföldi munkavállalók toborzását. 1955-ben Olaszországgal írták alá az első szerződést, majd Spanyolországgal, Görögországgal, Törökországgal és Portugáliával. 1966-ban már közel 1,2 millió külföldi dolgozott Németországban – főként az acél és a fémfeldolgozó iparban, valamint az építkezéseken. 1974-ig újfent megduplázódott a számuk. Ma a legálisan Németországban élő 7,3 millió külföldiből 2,7 millió folytat kereső foglalkozást.
1964. szeptember 10-én érkezett meg Kölnbe az a két vasúti szerelvény, amelyik közel ezer spanyol és portugál vendégmunkást hozott Németországba. A portugál Armando Sa-Rodriguest a pályaudvaron újságírók hada, valamint a német munkaadók képviselői fogadták. Ők adták át Sa-Rodriguesnek a címben említett üdvözlő ajándékot. Az eredetileg asztalos Armando Sa-Rodrigues előbb Stuttgartban, majd Blaubeurenben egy cementgyárban dolgozott. 1979-ben, 53 éves korában gyomorrákban halt meg. Az egykori „minta vendégmunkás” haláláról a német sajtó már egyáltalán nem vett tudomást. Az olaj- és a gazdasági válság időszakában a vendégmunkások egyáltalán nem keltettek érdeklődést; a növekvő munkanélküliség és a mind nagyobb számú idegentől való félelem miatt a Brandt-kormány már hat évvel korábban, 1973-ban életbeléptette az általános munkaerőtoborzási tilalmat a nem az Európai Közösség országaiból származó külföldiekre.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe