Mit akarnak a magyarok?

A belgrádi Nin gazdasági és politikai közvéleményformáló hetilap mai számának fókuszában a délvidéki etnikai feszültségek állnak. A lap – amelynek címoldalán öles betűkkel az olvasható: Mit akarnak a magyarok? – megszólítja Kasza Józsefet, a VMSZ elnökét és Raszim Ljaljics szövetségi kisebbségi minisztert is. Lapszemlénkben a Vajdaság ideges című, Dragan Bujosevics által írt jegyzetet foglaltuk össze.

Dévavári Zoltán
2004. 09. 17. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A padéi Komáromi Lászlót felpofozták Csókán. A hír csak egy „és akkor mi van” kijelentést érdemelt volna, ha Komáromi László nem magyar, ha nem lenne a VMSZ tagja, ha nem egy szerb rendőr pofozza fel… ha Kasza József, Pál Sándor, Ágoston András és a többiek március óta nem azt ismételgetnék, hogy a magyarok veszélyeztetve vannak a Vajdaságban, azért hogy az anyaországuknak kelljen őket megvédenie, s mivel az anyaország most már az EU tagja, így az Uniónak is… (…)

Még ha a Vajdasági Magyar Szövetségből senki sem fog elutazni Washingtonba, a pofonról minden bizonnyal szót ejt majd Szili Katalin, a magyar parlament elnök asszonya, aki azt is mondta, hogy nagyon szívesen ellátogatna a szerb képviselőházba, hogy ott érdeklődjön a Vajdaságban élő nemzettársai sorsáról. Itt és most kell visszagondolnunk arra a legendára, amely arról szól, hogy Szerbia (ebben az időben a hivatalos Szlobodan Milosevics) megakadályozhatta volna, hogy a koszovói albánok ügye az amerikai Kongresszus elé kerüljön. Aprópénzt kellett volna adni valamilyen lobbinak. Takarékoskodtak akkor, vagy sem – esetleg az emberi gyarlóság játszott közre, most már mindegy: a koszovói albánok a Kongresszus feljegyzéseire kerültek. A többi már valóság. (…)

Hogy a hivatalos Budapestnek és Washingtonnak mi lesz a következő lépése, arról a szerb-montenegrói külügyminisztérium jegyzékéből lehet következtetni: „Magyarország már évtizedek óta, kisebb-nagyobb intenzitással számos bilaterális kapcsolat fejlesztésének feltételeként kezeli a saját határain túl élő kisebbségét. Azokban a helyzetekben, amikor bármiféle incidensekre került sor a magyar kisebbséggel kapcsolatban, a Magyar Köztársaság azokat politikai eszközként kezelte államunkkal szemben”. A Magyar Köztársaság elnöke, Mádl Ferenc világosan fogalmaz: „értékelem a szerb fél ígéreteit, hogy megfékezik az etnikai incidenseket”, majd hozzáteszi, hogy „az emberi és kisebbségi jogok többé nemcsak belpolitikai kérdések”, s végezetül ezt mondja: „az európai alkotmányban ugyancsak megemlítik a kisebbségeket” (ahová éppen a Magyar Köztársaság követelésére került be). (..)

A szerb belügyminisztérium jelentése szerint – melyet szétosztottak a Szerb Köztársaság képviselőházának biztonsági és belpolitikai bizottságának múlt pénteki szabadkai ülésén (szeptember 10-én) –, Kasza bejelentést tett, hogy május 26-án Szabadkán öt szerb megvert egy magyart, csak azért mert magyar. A rendőrség azt állítja, hogy bebizonyította, hogy nem ez volt a verekedés indoka, s ugyancsak cáfolta Kasza azon állítását, hogy április 23-án Újvidéken „Öljük meg a magyarokat!” felirat jelent volna meg. A Belügyminisztérium azt is állítja, hogy Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnökének, a szerb parlament elnökéhez – Predrag Markovicsnak címzett kijelentései is pontatlanok. Abban a jelentésben szerepelnek olyan „esetek, melyek meg sem történtek” (a május 2-ai törökkanizsai sírrongálásokról van szó – a szerk.)

És mi van akkor, ha Kasza és Józsa tévedtek! Hát nem támadott meg három szerb június ötödikén két magyart Temerinben – verték és nemzeti alapon sértegették őket, hát Milan Pupovac február 29-én a Casablanka kávézóban nem ordította, hogy „Mit akarnak a magyarok itt? Mindet lemészárolom!”, hát április másodikán a szerbek nem törték be a hódsági katolikus templom üvegeit, hát nem döntötték le a szerbek az újvidéki, bácspalánkai, zombori katolikus temetőben a sírokat, hát nincs a Vajdaságban felirat a „magyarokat a jég alá!”, „halál a magyarokra!”, „lemészárolunk benneteket” tartalommal…?
Persze, verték a szerbeket is, rombolták az ő temetőiket is, találkozót adtak maguknak a honvédek (magyar változata a Lyotics féléknek – a szerk.) a Magyar Szóban, falfirkákat pingáltak azzal a felhívással a magyaroknak, hogy emlékezzenek arra a napra, amikor Trianonban Magyarország elvesztette területének kétharmadát, amibe beletartozik a Vajdaság is, vagy ahogy a magyarok mondják: „Délvidék”, a Hatvannégy vármegye ifjúsági mozgalom újra propagálja a „Délvidék”, Erdély és Szlovákia bizonyos részeinek az újraegyesülését az anyaországgal, a szabadkai Szerb Nővérek épületére felírták, hogy „Talpra magyar, ez itt a haza!”… De a kormánynak, elsősorban a szerbiainak, de még az államközösséginek is fontosabb volt, hogy lehalkítsa a meséket a magyarok különleges veszélyezettségéről, hogy meggátolja, hogy ez a mese túllépjen az ország határain, hogy a kormány úgy mutatkozzon be, mint az itt élő magyarok védelmezője. (…)

A magyar politikusok azt hiszik, hogy a rendőrség hatékonyabb lenne, ha legalább annyi magyar lenne a kötelékében, amennyi a magyarok százalékos aránya a vajdaságban – 15 százalék. „De, a magyarok nem akarnak rendőriskolába járni, és nem lehetsz a rendőrőrs parancsnoka iskolai végzettség nélkül”, mondja Milorad Mircsics radikális képviselő, a szerb parlament biztonsági bizottságának elnöke, s emlékeztet arra, hogy a temerini rendőrfőnök magyar, s éppen ott van annyi etnikailag motivált összetűzés.
Kostunica és a többiek. A többiek úgy dolgoztak, hogy a Föderáció palotájában azt mondják, hogy a mi nagykövetünk nem Belgrádban tudta meg, hogy a VMSZ képviselőinek a nyár közepén az amerikai Kongresszusban lett volna jelenésük. Maradt Raszim Ljaljics, a föderáció kisebbségügyi minisztere, aki a rendőrségi jelentéssel megkereste budapesti kollégáját, hogy meggyőzze arról, hogy nincs ok a vajdasági incidensek nemzetközi szintérre vitelének. Meggyőzni ugyan nem győzte meg, de a szerb kormányból származó források szerint Kostunicának sikerült Solanát meggyőznie arról, hogy Koszovó, Montenegró, Hága összes agóniája mellett, a legkevésbé van szüksége az etnikai motivációkkal terhelt vajdasági összetűzésekre. Kostunica Solana szemében annyira meggyőzőnek tűnt, hogy az európai parlament ülése előtt ez utóbbi elbeszélgetett a szocialista internacionáléhoz tartozó régi ismerősével, a magyar külügyminiszterrel, Kovács Lászlóval.
A nyár közepén Kostunica a magyar kisebbség képviselőivel is tárgyalt, de Újvidéket, Temerint és Szabadkát hat hónappal Kasza meghívása után látogatta meg. És… és kikerülte, hogy találkozzon Kaszával, a legerősebb vajdasági magyar párt vezetőjével, aki sokszor ellenezte Kostunica politikáját, de nem kerülhette ki, hogy valaki a magyarok közül – akivel találkozott – a szemébe mondja, hogy a vajdasági magyarok nem támogatják.
Ha Kostunica ellenőrzése alatt akarja tartani a vajdasági nemzetek közötti incidensek meséjét, továbbra is tárgyalnia kell Budapesttel és Brüsszellel, de Kaszával és Washingtonnal is. Lényegében, nagyon jó lett volna, ha Ivan Vujacsics, Szerbia-Montenegró washingtoni nagykövete már elmagyarázta volna a lobbi csoportoknak és a kongresszus tagjainak, hogy mi is történik a Vajdaságban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.