Martos szerint alig teszik fel a kérdést Gyurcsánynak, hogyan képes összeegyeztetni a baloldali hitvallása és forint milliárdjai között fennálló ellentmondást. A volt sportminiszter formálisan érinthetetlen, még politikai ellenfelei sem kételkednek abban, hogy a közgazdász végzettségű 43 éves politikus nem sértett törvényt. Ő csak a kiterjedt kapcsolatait használta ki. Többek között jelenlegi feleségének Dobrev Klárának a befolyását, aki egyébként korrekt módon lemondott a fejlesztési államtitkárságon betöltött alelnöki posztjáról.
Gyurcsány 1992-es befektetési cégének megalapítását egy, a Mecsekben fekvő ház eladásából finanszírozta. Az akkori családjával egy budai tanácsi lakásban élt, melybe még a kommunista időkben KISZ funkcionáriusként költözött. Akkoriban az Altus legfontosabb feladata volt egy a KISZ-hez kapcsolható vállalkozás könyvelése.
Az Altus első kifizetődő üzletét egy állami ingatlan a „Képviselői Klub” megvétele és visszabérlése jelentette. Hasonló dolog történt egy lízingszerződés beiktatásával, a balatonőszödi kormányüdülő esetében is. Privatizációs tanácsadói szerződésektől a korábbi állami vállalatok megszerzéséig (közte a legnagyobb magyar alumínium-gyártónak, a Motimnak a bekebelezéséig) növekedett a befektetési cég, mely 1996-ban már elérte az egymilliárd forintos mérlegfőösszeget. Gyurcsány vállalkozásainak viszonyait tovább bonyolították a kft. alapítások és az egykori elvtársak vállalati részesedései.
A 2002-es parlamenti választások előtt Gyurcsány megtisztította cégeit a legtöbb összefonódástól. 2002. szeptember 17-én cégének 100 százalékos tulajdonosa volt, melynek akkor jegyzett tőkéje már elérte a 750 millió forintot. Amikor sportminiszter lett lemondott az Altusban betöltött minden posztjáról, az összesen 3,5 milliárd forintosra becsült vagyonát viszont megtartotta.

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára