Rátonyi: Higgadtan kell értékelni az athéni botrányokat

Higgadtan kell értékelniük az athéni olimpián történt botrányos eseteket a magyar sport vezetőinek, azután pedig levonni a konzekvenciát – mondta Rátonyi Gábor, a Wesselényi Miklós Sportközalapítvány alelnöke, a Magyar Öttusa Szövetség elnökségének tagja, a Bp. Honvéd öttusa-szakosztályának elnöke. Hozzátette: nem feltétlenül lemondásokat vár, de tény, a doppingesetek világbotrányt jelentenek, és negatív színben tüntetik fel az összes magyar sportágat, illetve valamennyi tisztességes sportolót.

Nemes Károly
2004. 09. 01. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az olimpián nyilvánosságra került 24 doppingesetből öt a magyar sporthoz kapcsolódik. Az öttusázókat bárhol megvizsgálják, az atlétákat nem. Ami talán annak is az eredménye, hogy ebben a sportágban egyre több pénzt lehet keresni, mint például a Golden League-versenyeken. Régen Rózsavölgyiéknek abban segítettek a magyar sportvezetők, hogy akkor szerveztek számunkra versenyt, amikorra futóink jó formában érezték magukat. Most az atléták akkorra kerülnek formába, amikorra akarna, szinte mindig van számukra egy nemzetközi, pénzdíjas verseny” – vélekedett Rátonyi.

A szakember szerint alapos gyanúra ad okot a két magyar dobóatléta, Annus Adrián és Fazekas Róbert viselkedése, hiszen a „teljesen tiszta” sportoló fejében meg sem fordul, hogy otthagyja a doppingvizsgálatot.

„Nem szeretnék vádaskodni, de amikor Annusék az olimpiai csapattal kiutaztak Athénba, akkor tudták, hogy kötelességük részt venni a doppingvizsgálatokon. Sajnos, túl sok a kérdőjel, a homályos részlet. Persze, ha teljesen tiszták, akkor felvetődik annak a felelőssége is, aki a játékok előtt megvizsgálta őket” – mondta Rátonyi.

„Sajnos, nem az aranyérmek elvétele a legnagyobb veszteség a magyar sport számára, hanem az, hogy a hazai és a nemzetközi közvélemény is megbélyegzettként tekint ezután hazánk sportjára” – jegyezte meg.

Az öttusázók szerepléséről elmondta: a nőknél olimpiai bajnoki címet szerzett Vörös Zsuzsa esélyeshez méltón versenyzett, sikerével a sportág legnagyobb egyéniségei lépett elő. Balogh Gábor nyolcadik helye nem tartja kudarc, de a világbajnok nagy lelki terhet vett magára, amikor kijelentette, hogy csak az aranyérmet tartja elfogadható eredménynek. „Magányos farkasként készült, túlzott bizonyítási vágy fűtötte és begörcsölt. Már a lövészet után gyakorlatilag elszállt az esélye” – mondta Rátonyi, aki egyben felkészítésében is segédkezett.

„Ugyanakkor nagyon örülök, mert az öttusa versenyeit óriási érdeklődés kísérte, s ezzel bebizonyosodott, van jövője a sportágnak az ötkarikás játékokon. Jó döntés volt az is, hogy a férfi csapatverseny helyett a nők kaptak lehetőséget, mert így a sportág bázisa sokkal nagyobb ütemben növekedhet” – árulta el Rátonyi, miért optimista az athéni olimpia zárása után.

A szakember civilben Zugló polgármestereként pénteken fogadást ad Budapest XIV. kerületének egykori és jelenlegi olimpikonjai számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.