Szigorúbb „rendtartás” a gyógyszerpiacon?

Arról még nincs információ, hogy a mostani gyógyszerfelírási botrányban melyik cég érintett, ám az tudható, hogy nem a nagy gyártók közé tartozik. Az egészségügyi miniszter szerint az ilyen esetek elkerülése érdekében szigorúbban kell szabályozni a gyógyszergyártók reklám- és promóciós tevékenységét.

MNO
2004. 09. 10. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt héten kirobbant gyógyszerfelírási botrány nagyot szólt, de hatalmas meglepetéseket nem okozott. A szaktárca és az egészségbiztosítási pénztár évek óta emlegeti a receptfelírás körüli bonyodalmakat. Rendszeresen elhangzik, hogy egyes gyártók pénzzel, ajándékokkal, utazással veszik rá az orvosokat készítményeik ajánlására, felírására. Ez történt most is, amikor mintegy 30 orvos a felírt receptek után kapott pénzt a gyártótól. A gyár akkor vét a törvények ellen, ha úgy ajánl fel bármilyen juttatást, hogy azt bizonyos számú megírt recepthet köti. Az ajándék értéke pedig nem lehetne magasabb, mint a minimálbér 1 százaléka – ez jelenleg 530 forint. Az mindenképpen jelzés értékű, hogy az elmúlt hat évben két és félszeresére nőtt az orvoslátogatók száma, a gyártók pedig átlagosan árbevételük 15-20 százalékát költik marketingtevékenységre. Az így elköltött összeg az innovatív gyártóknál magasabb 20-25 százalék, míg a generikusoknál 10 százalék.

Azt még nem lehet tudni, hogy a mostani gyógyszerfelírási botrányban melyik cég érintett, ám az tudható, hogy nem a nagy gyártók közé tartozik. Ha a nyomozás lezárult és a vád bebizonyosodik, akkor mindenképpen nyilvánosságra kellene hozni az adott gyártó nevét – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Szerinte a piacot meghatározó nagy gyártók a törvényeket és az etikai kódexet betartva, korrekt módon járnak el, ilyen visszásságok inkább a kisebb, a zavarosban halászó cégeknél fordulnak elő. Bartucz Attila, az OEP szóvívője kifejtette, hogy egyetlen gyártó ellen tettek feljelentést, a piac többi szereplője tiszta. Az érintett orvosokkal – ha bűnösségük bebizonyosodik – a büntetőjogi szankciók mellett az OEP felbonthatja a vényírási szerződést. Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerdán egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy az ilyen esetek elkerülése érdekében szigorúbban kell szabályozni a gyógyszergyártók reklám- és promóciós tevékenységét. Erre a most készülő gyógyszerpiaci rendtartást szabályozó törvényben kerülne sor. Székely szerint erre nincs szükség, a jelenlegi szabályok megfelelőek, ám határozottabb kontrollt kell folytatnia a tárcának.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.