A Budai Központi Kerületi Bíróság előtt ártatlannak vallotta magát Rácz Péter, a Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ) ügyvezetője, és hasonlóan nyilatkozott vádlott-társa, valamint az általa felkért Burger Béla ingatlanforgalmi szakértő is a büntetőper első tárgyalási napján.
A vádirat értelmében Rácz Péter szándékosan 82 millió forint vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy 1999-ben 14,2 millió forintért adta el a szervezet csillebérci táborának területén fekvő, 96,8 millió forint értékűre becsült ingatlant. A nyomozás adatai szerint Burger annak tudatában, hogy az önkormányzat építési engedélyt adott ki a területre, alulértékelte a szakértői becslések szerint akkori áron 300–350 millió forintot érő ingatlant.
Rácz Péter vallomásából kiderült: a MÚSZ ügyvivői testülete időhiány miatt csak közvetlenül az értekezlet előtt értesült a vételi szándékról. Rácz bírói kérdésre elismerte: az értékesítést követő hónapban a vásárló Bau-bérc Kft. 50 százalékos tulajdonosa lett unokatestvére, Rabb Attila, a másik 50 százalékos tulajdonrészt pedig egy kínai állampolgár szerezte meg. Arra a bírói kérdésre, hogy mindez véletlen-e, Rácz Péter kijelentette: nem működött közre rokona tulajdonszerzésében, a másik új tulajdonosról pedig semmit nem tudott. Barna György bíró felvetette: miután a MÚSZ-t állandó támadások érték, nem gondolta-e Rácz Péter, hogy a történtek erre újabb alapot adhatnak? A főúttörő úgy reagált, hogy akkoriban ezer más dologgal volt elfoglalva. Ismeretes: a Bau-bérc Kft.-ben Rabb mellett tulajdonrészt szerző kínai vállalkozó magyarországi kézbesítési megbízottja az MSZP frakcióigazgatójának, Varju Lászlónak a felesége lett.
Burger Béla – akit Rácz Péter bízott meg a csillebérci ingatlan értékbecslésével – szintén tagadta bűnösségét, és állította: szakmai alapon döntött, és nem tudott arról, hogy az önkormányzat a területre építési engedélyt adott ki. „Ha tudtam volna róla, akkor is így értékeltem volna, mivel az építési engedélynek nincs jelentősége, az ingatlan becsült árát akkori állapota, beépítési lehetősége, a bejegyzett jelzálog, a Központi Fizikai Kutatóintézet kísérleti atomreaktorának közelsége, a terület oszthatatlansága és közműhiányosságai alapján számítottam ki” – fogalmazott a vádlott. Burger vitatta a hatóságok által felkért ingatlanszakértők értékbecslését, és kijelentette: a dokumentumok nem a szakma szabályai szerint készültek, az ezekben szereplő értékek nem fedik a valóságot. Vitatták az ügyészség részére készült értékbecslések valóságtartalmát a védelem által felkért szakértők is, akik kifejtették: az ingatlant túlértékelték, a szakvélemények pontatlanok, és nem az európai becslési normák alapján készültek el, ezért nem a valós értéket mutatják.
Swendt Pál
Erre számíthatnak az idősek, ennyi nyugdíj érkezik hamarosan