Ezek közé tartozik a patikák szolgáltatásainak bővítése, a rendszeresebb ellenőrzés vagy a finanszírozási rendszer átláthatósága. Az úgynevezett szolgáltató gyógyszertárak megjelenését várhatóan az egészségügyi tárca is privatizálja majd. Ugyanis – mint azt Bujdosó László országos tisztifőorvos elmondta – a gyógyszerészi gondozás kialakításában érdekelt az ÁNTSZ is, hiszen ez egyebek között a prevenció része lehet – olvasható a napi.hu-n.
A patikák egészségügyi tanácsadáson, vérnyomásmérésen kívül vállalhatnának házhoz szállítást vagy internetes szolgáltatásokat is. A gyógyszerészi gondozás megjelenése ráadásul külön bevételi forrása lehet a patikáknak.
Potornai szerint az OEP egyik stratégiai feladata, hogy a patikák között kialakult területi egyenletlenségeket megszüntesse, és megteremtse a hozzáférési esélyegyenlőséget. Jelenleg a gyógyszertárak kizárólag a kiskereskedelmi árrésből tudnak bevételre szert tenni. Ám ez főleg a kisforgalmú patikák esetében nagyon
kevés.
A szolgáltatások bővítésével újabb finanszírozási lehetőség jelenne meg. Az úgynevezett egészségközpontok kialakítása betegellátási szempopntból is fontos lehet, elsősorban azokon a településeken, ahol incs állandó háziorvos. Szintén az egyenlőtlenségek megszûntetését segítené a gyógyszerárak egységesítése.
A szerkezeti átalakítás fő mozgatórugója az uniós csatlakozás miatt kötelezővé vált transzparencia-direktíva, amelynek kapcsán átláthatóbbá vált a gyógyszerbefogadás folyamata. Ugyanakkor az Alkotmánybhíróság júniusi döntése szerint, az alaptörvénybe ütközik, hogy az OEP egyszerre van jelen a piacon mint ármeghatározó és mint vásárló.
Ezért a jövőben a pénztár nem határozhatja meg a medicinák árát, csak a támogatások mértékét. A gyógyszerek termelői árát a gyártók határoznák meg, ezért az OEP arra törekszik, hosgy beszállhasson az alapanyagok árképzésébe.
Bujdosó a konferencián mutatta be az új országos tiszti főgyógyszerészt, Antal Csabát, aki november elsejétől tölti be ezt a funkciót. Hamvas József, az egészségügyi tárca gyógyszerügyi fősztályvezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy túl van a szakmai egyeztetések első részén a gyógyszerpiacot szabályozó koncepció. Készül a normaszöveg, amelynek benyújtási határidejét a napokban határozza majd meg az új miniszter.
A költségvetési törvény alapján várhatóan 284 milliárd forintból gazdálkodhat majd jövőre a gyógyszerkassza.

Orbán Viktor országúti harcosokkal találkozott