Korábban előírás volt, hogy a büntetés-végrehajtási (bv) intézetekbe kerülő fogvatartottakon kötelező HIV-szűrést végezni. Ezen kívül évente tüdő-, fogászati, a női raboknak pedig nőgyógyászati vizsgálaton is részt kellett venniük. Ezen rendelkezéseket két éve jóval enyhébb szabályok váltották fel – derül ki a bv országos parancsnokságának tájékoztatójából.
Második szakaszban az orvos azt vizsgálja, hogy milyen a fogvatartott általános egészségi állapota, fizikai státusa, valamint elbírálja munkaképességét. Az első vizsgálat abból áll, hogy „beletúrnak az érintett hajába”, a másodiknál pedig tesztet kell kitölteni – állította a Magyar Nemzetnek több fogvatartott is. A külső tünetekkel nem rendelkező, de akár életveszélyes fertőző betegségekben szenvedő fogvatartottak kiszűrésére nincs lehetőség a bv-intézetekben, így akár évekig élhetnek fertőzöttek a börtönökben úgy, hogy arról környezetük nem tud.
Évente két alkalommal is végeznek vérvételt a börtönökben, de ezen a börtönpopulációnak nem kötelező részt vennie. A tájékoztatás szerint a közel tizenhatezernyi fogvatartottnak mintegy fele önkéntesen él a vizsgálati lehetőséggel, akik közül 0,2 százaléknál ki is mutatják, hogy vírushordozók.
Arról nincsenek adatok, hogy az amúgy is zsúfolt börtönökben történt-e már olyan eset, hogy egy rab elkapott volna valamilyen súlyos betegséget. De ha van is ilyen, könnyen lehet, hogy a jelenlegi törvények miatt az érintett soha nem tudja meg betegségének forrását.
Veszélynek vannak kitéve a börtönőrök is. A napokban a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy fertőző betegség gyanújával kezelnek egy bv-őrt, aki a feltételezések szerint a fertőző májgyulladás több vírusától is megbetegedhetett, amikor egy fogoly öngyilkossági kísérlete alkalmával megvágta. A közbeavatkozó őrnek nem volt tudomása arról, szenved-e betegségben a fogvatartott.
A bv-intézetek országos parancsnokságának tájékoztatása szerint a váratlan esetek megakadályozása végett nemcsak a személyzetet, de többnyire a teljes személyi állományt az egészségügyi osztályok dolgozói rendszeres felvilágosításban, képzésben, sőt elsősegély-nyújtási oktatásban is részesítik. Azt is hangsúlyozzák, hogy a szükséges védőeszközöket a büntetés-végrehajtási intézet biztosítja. Ezzel kapcsolatban a lap megbízható forrásai azt hangsúlyozták, hogy sok helyen a napi munka folyamán egyáltalán nem kapnak védőfelszerelést, sőt több esetben is köztudottan hepatitisfertőzött foglyot állítottak elő védőruházat nélkül. Azt is elmondták, hogy az ő „felvilágosításuk” úgy történt, hogy kezdő őrként kétórás tanfolyamon vettek részt.
Magyar Nemzet

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját