Az 5300 éves jégember mumifikálódott tetemét 1991-ben fedezte fel Helmut Simon, a német hegymászó az Alpokban, Ötz-völgyben, az osztrák-olasz határvidéken; s aztán kicsivel több, mint egy évtized múltán kísérteties módon ő maga is ugyanott vesztette életét hasonló körülmények között – adja hírül a brit The Observer.
A hegymászó-veterán Helmut Simon október 15-én, egy Salzburghoz közeli kis faluból indult el egyedül utolsó útjára, a 2134 méter magas Gamskarkogel-csúcs meghódítására. Felesége, a rendszeres mászótárs ezúttal nem tartott vele. A tapasztalt hegymászó a rossz időjárási körülmények ellenére vágott neki az útnak úgy, hogy még sátrat sem vitt magával.
Az eltűnését követő három napban fél méternyi hó esett megállás nélkül, ami lehetetlenné tette a további keresést. A jégtömbbe fagyott sportember holttestét végül csak napok múltán sikerült megtalálni.
Helmut Simon neve tizenhárom éven keresztül szorosan összefonódott Ötziével; a hegymászót hosszú időn keresztül „csak” a jégember felfedezőjeként tartották számon.
Azonban úgy tűnt, hogy a két „ember” sorsában ezen felül valamiféle misztikus párhuzam; egyfajta „lelki rokonság” is vegyült. Simon úgy vélte, egy felfedező azonosul a felfedezettjével, s azt oly módon tekinti a „sajátjának”, mint egy alkotó a saját művét.
Tény, hogy a Simon házaspár évente többször is elzarándokolt az olaszországi Bolzanóba, ahol tudósok vizsgálgatták a páratlan őskori leletet. Az évek folytán pedig a hegymászóban erős érzelmi kötődés alakult ki a „leletember” iránt; akit aztán már csak testvéreként emlegetett – teszi hozzá a cikk szerzője.
Több pletyka és mendemonda kering a helybeliek között a hegymászó rejtélyes halálával kacsolatosan: egyesek úgy vélik, Simon szánt szándékkal sétált a halálba, míg mások szerint ez maga Ötzi „bosszúja”, amiért a hegymászó felzavarta őt örök nyugalmából.
A jégember egyike a világ legrégebbi és legjobb állapotú leleteinek. Azonban úgy tűnik, ez a többezer méteres magasságban, természetes körülmények között tökéletesen mumifikálódott tetem nem pusztán archeológiai „csemege”, hanem komoly pénzforrás is sokak számára.
Az mindenesetre tény, hogy a bolzanói archeológiai múzeumban kiállított múmia évente mintegy 2 millió eurós bevételt hozott az észak-olasz hatóságoknak 1998 óta. Az olasz törvények értelmében a megtalálónak pedig a nyereség 25 százaléka üti a markát.
Jóllehet Helmut Simon felfedezése több mint egy évtizedre tekint vissza; az illetékes szervek csupán 2003-ban nyilvánították Ötzi „hivatalos” felfedezőjévé. Az összeg folyósítása érdekében történő jogi hercehurca pedig a jövő hónap elején veszi majd csak kezdetét; melyen Simont már csupán ügyvédei és családtagjai képviselhetik – írja a brit Observer.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját