A felfedező családja kapja az Ötzi utáni jutalmat

Helmut Simon, az Ötzi névre keresztelt jégember felfedezője ugyanazon a vidéken lelte halálát, ahol tizenhárom évvel ezelőtt megtalálta a híres leletet. Ezzel a hegymászó örökre összekötötte sorsát az őskori vadásszal, amely nemcsak hírnevet, hanem jelentős pénzösszeget is szerzett neki és a bolzanoi múzeumnak.

Ottlik Judit
2004. 10. 25. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 5300 éves jégember mumifikálódott tetemét 1991-ben fedezte fel Helmut Simon, a német hegymászó az Alpokban, Ötz-völgyben, az osztrák-olasz határvidéken; s aztán kicsivel több, mint egy évtized múltán kísérteties módon ő maga is ugyanott vesztette életét hasonló körülmények között – adja hírül a brit The Observer.

A hegymászó-veterán Helmut Simon október 15-én, egy Salzburghoz közeli kis faluból indult el egyedül utolsó útjára, a 2134 méter magas Gamskarkogel-csúcs meghódítására. Felesége, a rendszeres mászótárs ezúttal nem tartott vele. A tapasztalt hegymászó a rossz időjárási körülmények ellenére vágott neki az útnak úgy, hogy még sátrat sem vitt magával.

Az eltűnését követő három napban fél méternyi hó esett megállás nélkül, ami lehetetlenné tette a további keresést. A jégtömbbe fagyott sportember holttestét végül csak napok múltán sikerült megtalálni.

Helmut Simon neve tizenhárom éven keresztül szorosan összefonódott Ötziével; a hegymászót hosszú időn keresztül „csak” a jégember felfedezőjeként tartották számon.

Azonban úgy tűnt, hogy a két „ember” sorsában ezen felül valamiféle misztikus párhuzam; egyfajta „lelki rokonság” is vegyült. Simon úgy vélte, egy felfedező azonosul a felfedezettjével, s azt oly módon tekinti a „sajátjának”, mint egy alkotó a saját művét.

Tény, hogy a Simon házaspár évente többször is elzarándokolt az olaszországi Bolzanóba, ahol tudósok vizsgálgatták a páratlan őskori leletet. Az évek folytán pedig a hegymászóban erős érzelmi kötődés alakult ki a „leletember” iránt; akit aztán már csak testvéreként emlegetett – teszi hozzá a cikk szerzője.

Több pletyka és mendemonda kering a helybeliek között a hegymászó rejtélyes halálával kacsolatosan: egyesek úgy vélik, Simon szánt szándékkal sétált a halálba, míg mások szerint ez maga Ötzi „bosszúja”, amiért a hegymászó felzavarta őt örök nyugalmából.

A jégember egyike a világ legrégebbi és legjobb állapotú leleteinek. Azonban úgy tűnik, ez a többezer méteres magasságban, természetes körülmények között tökéletesen mumifikálódott tetem nem pusztán archeológiai „csemege”, hanem komoly pénzforrás is sokak számára.

Az mindenesetre tény, hogy a bolzanói archeológiai múzeumban kiállított múmia évente mintegy 2 millió eurós bevételt hozott az észak-olasz hatóságoknak 1998 óta. Az olasz törvények értelmében a megtalálónak pedig a nyereség 25 százaléka üti a markát.

Jóllehet Helmut Simon felfedezése több mint egy évtizedre tekint vissza; az illetékes szervek csupán 2003-ban nyilvánították Ötzi „hivatalos” felfedezőjévé. Az összeg folyósítása érdekében történő jogi hercehurca pedig a jövő hónap elején veszi majd csak kezdetét; melyen Simont már csupán ügyvédei és családtagjai képviselhetik – írja a brit Observer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.