Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali napilapban az ismert kínai költő Jang Lian Kínában véget ér az elv című cikkében keményen bírálja a nyugati demokráciákat.
A profit és a leendő piac csábítása miatt képviselőik olyan kezeket szorongattak, melyekhez vér tapad. „Odáig jutottak, hogy a nyugati befektetők jobban aggódnak Kína esetleges instabilitása miatt, mint a kommunista párt. Nekik szükségük van a kommunista párt diktatúrájára, ezért némileg zavarodottan néznek félre, ha a párt szégyenletes tetteiről értesülnek.”
A baloldali napilap másik írásában az ismert amerikai politológus Francis Fukuyama Putyin abban bízik, hogy a nyugat elfordítja a fejét címmel elemzi az oroszországi viszonyokat.
Az amerikai elnöknek szüksége van a terror elleni háborúban szövetségesekre, ezért olyan kritikátlan Putyinnal szemben. A többi vezető nyugati politikus hasonlóan viselkedik, még ha azt más okból is teszi. Berlusconinak, Schröder kancellárnak és másoknak most nem igazán fontos Oroszország. Ez a viselkedés azonban egyáltalán nem áll egy demokratikus Oroszország érdekében. Putyin most abban bízik, hogy a nemzetközi nyilvánosság figyelmét más problémák kötik le, és többé-kevésbé zavartalanul konszolidálhatja hatalmát.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap Félelem a gyermekvállalástól címmel közli az Allensbach Intézet közvéleménykutatásának adatait, melyben az alacsony gyermekszülési kedv adatait vizsgálták.
Ellentétben a korábbi időkkel, ma már számos pár számára nem értetődik magától a gyermekvállalás, hanem csak egy lehetőség a sok közül. A szülőképes korú lakosság majd harmada véglegesen a gyermektelenség mellett kíván dönteni, ez az arány a diplomás nők esetében eléri a 40 százalékot.
Majd minden második megkérdezett gyermektelen – 47 százalék – azt mondja egy gyermek „túlzott pénzügyi megterhelést” jelentene, míg 37 százalékuk nehezen tudná összeegyeztetni karrierjét egy gyermekkel.

„Kamu!” – Kálmán Olga kommentálta Ukrajna EU-s csatlakozását – videó