A Fidesz és a két kormánypárt feltétel nélkül támogatja, hogy az Országgyűlés adja meg a felhatalmazást a kormánynak az európai alkotmány aláírására. A kisebbik ellenzéki párt viszont csak akkor szavazza meg a javaslatot, ha a kormány külön nyilatkozatba foglalja a kisebbségek jogainak garantálását és az utalást a kereszténységre. Utóbbit egyébként a nagyobbik ellenzéki párt is szorgalmazza. Körömi Attila független képviselő népszavazást indítványozott a kérdésben, de azt senki sem támogatta.
A szocialista vezérszónok úgy vélte, sikernek tekinthető, hogy Magyarország kezdeményezésére szerepel a dokumentumban a kisebbségi jogok elismerése, valamint a később csatlakozók felzárkóztatása, illetve a védelempolitikában a NATO főszerepét is.
Nem kérdés, hogy a Fidesz támogatja az unió új alkotmányát, illetve annak aláírását – jelentette ki Hörcsik Richárd, a párt vezérszónoka. Hangsúlyozta ugyanakkor: a dokumentum nem mondja ki egyértelműen, hogy nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak védelméről van-e szó a preambulumban, és nem garantálja a kisebbségek közösségi joggyakorlását. Ezért kérik: a kormány egy külön nyilatkozatba foglalja bele ezt és azt, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek pozitív megkülönböztetése nem számít diszkriminációnak. Hörcsik Richárd az ellenzék másik kifogását is megemlítette:
A 25 tagállam közös alkotmányszerződését 29-én Rómában írják alá, majd 2006. novemberében lép életbe. Az új intézményi és döntéshozatali rend pedig 2009-től érvényes.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó