Úgy tűnik, a Legfelsőbb Bíróságon elszenvedett sérelmeiért vesz elégtételt a Pénzügyminisztérium (PM) azzal az áfatörvényt módosító javaslattal, amely a vállalkozások szabad pénzeinek forgatását is a normál gazdálkodás körébe vonja. A javaslat több milliárd forintot vonhat ki a tőkepiacról.
A PM által az Országgyűlésnek benyújtott adójavaslat egyik paragrafusa szerint jövőre már a gazdasági tevékenység körébe tartozna „a bevétel elérése érdekében rendszeresen vagy üzletszerűen végzett eseti jellegű értékpapír-, üzletrész-értékesítés” is. Ez azt jelentené, hogy amíg eddig egy cég normál tevékenysége után teljes egészében vissza tudta igényelni az áfát, addig ezután visszaigénylését értékpapír-értékesítéseinek arányában csökkentenie kell.
A módosítás pikantériája, hogy az APEH nemrégiben a Legfelsőbb Bíróságon veszítette el azt a pert, amelyet a Dunaholding Rt. egyik leányvállalata indított, miután az APEH megbírságolta. A hivatal azt állította, hogy a társaság üzletszerűen foglalkozott értékpapírok adásvételével, ezért az értékesítés normál gazdasági tevékenységnek minősült, vagyis áfaköteles lett volna, a cég viszont nem fizetett. A társaság ezzel szemben sikerrel védte meg a bíróság előtt azt az álláspontját, hogy a cég szabad pénzeszközeinek kihelyezése nem a normál gazdálkodás része, ezért nem áfaköteles.
A szabad pénzüket forgató társaságok a módosítás nyomán jelentős pénztől eshetnek el, a módosítás legnagyobb vesztesei azonban mégis a Budapesti Értéktőzsde és brókercégek lehetnek. Náluk a forgalom esetleges kiesése okoz veszteséget, hiszen a javaslat elfogadása esetén milliárdok hagyhatnák el a parkettet.
Forrás: Népszabadság

Orbán Viktor: Nemzeti mezben a legszebb nyerni! – videó