A tizenötöknek jó a keleti mezőgazdaság leépülése

Az EU-bővítéssel foglalkozó tudósítás örömmel állapítja meg a kelet-európai mezőgazdaság egyes részeinek leépülését, mert új exportlehetőségek nyíltak a tizenötök számára – Tíz év alatt kétmillió munkahely szűnhet meg Németországban – Magyarországon a következő évtizedben csak minimálisan nő a reálkereset.

2004. 10. 22. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Agrarisches Informationszentrum (aiz.info)

Az osztrák, mezőgazdasági kérdésekre szakosodott hírügynökség A keleti termelési csatára még nem került sor című tudósításában összegzi az EU-bővítés közel féléves tapasztalatait.

Az írás elégedetten állapítja meg, hogy nem valósultak meg az olcsó keleti agrártermékekkel kapcsolatos a félelmek, sőt a régi tagok e területen is jelentős exporttöbblettel rendelkeznek az újakkal szemben.

Az unió bővítését követően eddig nem történtek jelentős piaci torzulások a mezőgazdaságban. Erre a megállapításra jutott az EU Központi Piac és Árellenőrző Hivatala (ZMP) által lebonyolított berlini Kelet-Európa Fórum. / Az EU-bürokratákat mindmáig nem lehetett arról meggyőzni, hogy az új tagállamok nem Kelet-Európához tartoznak. K.L./ ZMP vezetője, Ralf Goessler arról beszélt, hogy az új tagállamok, valamint ezek keleti szomszédainak – pl. Oroszország és Ukrajna – polgárai vásárlókedve megnőtt.

„Moszkvában több a McDonald's /51/, mint Berlinben /39/. Az egyes területeken már most is domináns nyugati élelmiszerkereskedelembe történő befektetések iránti érdeklődés keleten továbbra is magas, a bevásárlóközpontok elterjedése már túllépett a városok határán. A növekedés ígéretét rejtik a tejipari termékek és az édességek. Ennek következtében jelentős exportlehetőségek nyíltak meg a tizenötök mezőgazdasága előtt.

A tizenötök mezőgazdasága szempontjából megnyugtató részeredményként értékelték, a szarvasmarha állomány kelet-közép-európai folyamatos csökkenését, s alaptalannak bizonyultak a lengyel sertés-túltermeléssel kapcsolatos félelmek is. A most belépett országokban, valamint Romániában, Oroszországban és Ukrajnában a tavalyi évben az alacsony termelői árak és a magas takarmányköltségek miatt kétszámjegyű csökkenés is előfordult az állományban. Lengyelországban tavasszal 7,6 százalékkal, Csehországban 7 százalékkal, sőt Magyarországon 15 százalékkal kevesebb sertést tartottak számon, mint egy évvel korábban. ”A hús-szarvasmarha tenyésztése is csökkenő tendenciát mutat„, hangsúlyozta a ZMP húsreferense. Az új tagállamok, tekintettel a növekvő igényekre, most a korábbiaknál is jobban rászorulnak az importra.

A tejügyekkel foglalkozó Erhard Richarts elégedetten állapította meg, hogy a teljes EU-termelés 88 százalékát a tizenötök adják. A lengyel tej Csehországba érkezik, s Magyarországnak és Szlovéniának is a többi új tagállam konkurenciájával kell megküzdenie. Csehország egyelőre nem használja ki a teljes tejkvótáját, míg Magyarország a sajátját várhatóan a jövőben sem lesz képes kimeríteni.

A budapesti Mezőgazdasági Kutató és Információs Intézet Igazgatója Joszef Popp (sic!), aki egyúttal jelentős gazdaságot is irányít, beszámolt arról, hogy a kimagaslóan jó gabonatermés komoly problémákat okoz, „A gabona mindennap téma a parlamentben”. A 16 millió tonnás termés felét kellene exportálni, jelenleg azonban ennek szinte minden előfeltétele, így a tárolókapacitás is hiányzik. Ráadásul az export esetében az felvevő piac éppenúgy kérdéses, mint az eladási ár. Egy német jótanács az egykori NDK idejéből úgy hangzott, hogy a gabonát őrizzék az üres laktanyák gépjárműtárolóiban. Kérdéses, hogy a kormányzati intervencióval, valamint a 18 eurós szállítási költségtérítéssel számolhatnak-e a gazdák?

Az EU-bővítés optimista megítélése ellenére nem hiányoznak a figyelmeztető hangok. Rövid időn belül talpra állhat a sertés- és szárnyastenyésztés keleten, ami alkalomadtán megfordíthatja az élelmiszerek nyugatról keletre történő áramlását. Ezzel párhuzamosan a WTO liberalizációs fordulói következtében a nyugat- és közép-európai családi gazdaságok számára ismét jelentősen romolhat a gazdasági környezet.

Wiesbadener Kurier (kurier.de)

A hesseni regionális napilap Magas kockázat 2015 után címmel ír az Opel-válság kapcsán a német ipari munkahelyek elvándorlásáról.

A Boston Consulting Group (BCG) tanulmánya szerint a következő tíz esztendőben az ipari munkahelyek negyede – mintegy kétmillió álláshely szűnhet meg Németországban.

Tegnap a BCG által bemutatott tanulmány maga a horror a munkavállalók, a gazdaság és a politika számára. ”Németország ipari bázisa zsugorodni fog„- hangzott a BCG ügyvezetőjének Peter Strüvennek a borúlátó jóslata. Az elemzés szerint a munkahelyek kivándorlását aligha lehet megállítani, legfeljebb a folyamat lelassításával lehet próbálkozni.

Rövid távon természetesen nem fog a teljes autógyártás Németországból kivándorolni. De 2015 után az összeszerelésnél komoly elvándorlási rizikóval kell számolni, hiszen akkor egy autót összerakni a becslések szerint 4100 euróval lesz olcsóbb Magyarországon, mint Németországban. / Az elemzés tehát a következő 10 évben nálunk legfeljebb minimális reálbéremeléssel számol. K.L./

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.