A vasfüggöny utolsó keletnémet áldozata

Nem Berlinben, hanem a tűzparancs feloldása után, három héttel a vasfüggöny hazánkban megkezdett lebontása előtt magyar határőr fegyverétől vesztette életét az utolsó, Nyugatra menekülő NDK állampolgár. Családja szeme láttára, osztrák területen érte a végzetes találat. A Der Spiegel a német egység alkalmából idézi fel a tragikus történetet.

2004. 10. 03. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baloldali hírmagazin a német egység napja alkalmából Transzban töltött napok címmel felidézi az utolsó lelőtt NDK menekülő történetét.

Nem Berlinben, hanem a már majdnem szabad Magyarországon lőtték le a vasfüggönynél az utolsó menekülőt.

Répcevisnél a B 80/3 és B 80/4 számú határkövek között lőtte le egy Zoltán nevű Heves megyei fiatal augusztus 21-én a Nyugatra menekülni szándékozó 36 esztendős építészt, Kurt-Werner Schulzot élettársa és gyermekük szeme láttára. Akkor, amikor a tűzparancsot már feloldották, és három héttel azelőtt, hogy teljesen felszedték volna a határzárat.

Az ún. páneurópai pikniket kihasználva Nyugatra menekülő NDK- polgárok miatt a budapesti központi bizottságban heves vita robbant ki a mérsékeltek és a héják között. A párt konzervatívjai a határ azonnali lezárását követelték. A liberális államminiszter, aki a piknik védnöke volt, hétfőn reggel berontott a pártelnök Grósz Károly irodájába és az kiáltotta: „ Az egyetlen, amit még ezért az országért tehetsz, azonnal lemondasz és eltűnsz.”

Azonban Németh Miklós napok óta hiába próbálta meg telefonon elérni Gorbacsovot. Ezért a biztonság kedvéért Sopron környékét augusztus 20-án ismét lezárták. 50 méterenként állt egy határőr géppisztollyal és nyomjelző fegyverrel felszerelve.

A magazin sejtetni engedi, hogy aligha hihető a kormányközelinek leírt Magyar Hírlap hivatalos változata, miszerint a határőrrel való dulakodás közben sült el a fegyver. Később az osztrákokkal közösen felállított vegyes bizottság megállapította, Schulzot a halálos lövés már Ausztria területén érte. Élettársa és gyermeke máig nem heverték ki a sokkot.

Augusztus 25-én immár Gorbacsov telefonon megadott engedélyével Németh Miklós és Horn Gyula Bonnba repült, hogy annak módozatairól egyeztessenek, miként hagyhatná el Magyarországot az ott tartózkodó több, mint 45 000 NDK menekült. Végül abban maradtak, hogy Ausztrián keresztül távozhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.