Globális botrány a biztosítási piacon

Az ügyészségi vizsgálat eredményei szerint azonban a Marsh a kilencvenes évek vége óta rendszeresen azokat a biztosítókat javasolta ügyfeleinek, amelyek a legnagyobb jutalékot fizették neki. Egyes biztosítók színlelt tendereket rendeztek - írja a Napi Gazdaság.

MNO
2004. 10. 15. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Globális botrány van kibontakozóban a biztosítási szektorban, miután a New York-i főügyész beperelte az ágazat néhány vezető szereplőjét. A nyugat-európai börzéken délnek vették az irányt a szektor papírjai.

Lejtőre került a biztosítótársaságok részvényeinek árfolyama, miután Leo Spitzer New York-i főügyész beperelte a Marsh & McLennan Cos.-t, a világ legnagyobb biztosítási brókerét, valamint több nagy amerikai biztosítót, s egyben közölte, hogy további jogi akciókra készül más biztosítók és brókerek ellen is.

A biztosítási brókernek mint közvetítőnek elvben az a feladata, hogy a hozzá forduló vállalati ügyfeleket az igényeiknek leginkább megfelelő és legkedvezőbb árú szolgáltatást nyújtó biztosítótársasághoz irányítsa. Az ügyészségi vizsgálat eredményei szerint azonban a Marsh a kilencvenes évek vége óta rendszeresen azokat a biztosítókat javasolta ügyfeleinek, amelyek a legnagyobb jutalékot fizették neki, s esetenként meg is fenyegetett bizonyos cégeket, hogy nem közvetít hozzájuk ügyfeleket, ha nem kap a piacon szokásosnál magasabb jutalékot – írta a Dow Jones.

A kereset azt is tartalmazza, hogy egyes biztosítók a Marsh-sal összejátszva színlelt tendereket rendeztek, azt a látszatot keltve a gyanútlan ügyfelek előtt, mintha tényleges ajánlatversenyről volna szó, holott valójában előre rögzítették az árakat.

A világ legnagyobb biztosítótársaságának, az American Insurance Group Inc.-nek (AIG) két tisztviselője már be is ismerte a törvénysértést. Spitzer keresete még három biztosító, a Hartford Financial Services Group Inc, a bermudai bejegyzésú Ace Ltd. és a német Munich Re AG-hez tartozó Munich-American Risk Partners ellen fogalmaz meg vádakat.

A feszültséget csak fokozta, hogy az ágazat néhány vezetője nem határolódott el ügytől, a Zurich Financial AG például egyáltalán nem kommentálta a történteket, a német Allianz AG szóvivője pedig úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem tudják, mennyiben lehetnek érintve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.