A magyar európarlamenterekkel folytatott beszélgetésen Gyurcsány azt is beismerte: sürgős kormányzati reformokra van szükség ahhoz, hogy a politikán fölülálló összmagyar érdekek érvényesüljenek.
A részletek – hétfői, papírkiadásunk előzeteseként – brüsszeli tudósítónktól, Lovas Istvántól.
Gyurcsány Ferenc, magyar miniszterelnök nem tehetett volna saját maga, kormánya és Magyarország számára rosszabb időpontban látogatást az uniós fővárosban, Brüsszelben. Míg látogatása első napján az újonnan csatlakozók euróövezeti integrációjához megtett utat értékelő brüsszeli uniós bizottság, majd másnap a világsajtó azzal volt hangos, hogy Magyarország teljesítménye alapján a vizsgált öt tárgyak mindegyikében bukásra áll, az Észak-Atlanti Szövetségnél tett mai, 22-i látogatása igen alapos fejmosással végződött.
Aki a diplomáciai nyelvben járatos, az tudja, a NATO-főtitkár által többször is hangoztatott „open and frank discussion” (a dolgok nyílt és őszinte megvitatása) csupán néhány hajszálnyira áll a nyíltan leteremtő számonkéréstől, valamint nem igen kételkedik benne, hogy a holland Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár nem tréfált, amikor a miniszterelnök bemutatkozó látogatása utáni közös, rövid sajtótájékoztatójukon elégedetlenségét fejezte ki, amiért a hazai GDP-vel arányos magyar katonai kiadások messze alatta maradnak a NATO által megkívánt 2 százaléknál.
A Magyar Nemzet tudósítója a NATO-főtitkárnak feltett kérdésében – amelyben csakúgy, mint az EU-Parlament elnökével, Josep Borrellel tartott tegnapi sajtókonferenciáján megjegyezte, hogy a Gyurcsány-kormány a vele kritikus médiumokat és elsősorban a Magyar Nemzetet bojkottálja – azt tudakolta, hogy a főtitkár miként hasonlítaná össze a jelenlegi és az állítólagosan gyenge NATO-teljesítménye miatt oly gyakran bírált Orbán-kormánynak az észak-atlanti szövegség iránti elkötelezettségét. A kérdéstől láthatóan ingerült főtitkár kijelentette: a kérdés mögött rejlő belpolitikai kérdésekbe nem hajlandó belebocsátkozni.
A közös sajtótájékoztatót követően Gyurcsány Ferenc – Juhász Ferenc honvédelmi miniszterrel és Somogyi Ferenc jövőbeni külügyminiszterrel közös – sajtóbeszélgetésén az önök tudósítójának arra a kérdésére, hogy mit szól a miniszterelnök egyöntetűen negatív brüsszeli tapasztalataihoz, azzal válaszolt, hogy ő mindezt nem látja oly sötét színekben.
Arra a kérdésre pedig, hogy pereli-e a vezető holland lap, az NRC Handelsbladot azon cikkéért, amelyben őt „szerencsés gengszternek” nevezte és karrierjét a sikkasztás és adócsalás gyanúja miatt börtönben lévő orosz oligarchához, Hodorkovszkijhoz hasonlította, a miniszterelnök kijelentette: ha olyan kitételek miatt rohangálni bíróságra, mint amelyeket a holland lap és a Magyar Nemzet ír le róla, beleértve a kérdést feltevő tudósítót, akkor idejének nagy részét bíróságon töltené.
A miniszterelnök a NATO-nál tett látogatása előtt egyébként munkareggelin vett részt az uniós parlamenti magyar küldöttek társaságában. A megbeszélésről Szájer József uniós néppárti EP-képviselő kijelentette: szóvá tették, hogy a legfontosabb magyar érdekeket sem tudják érvényesíteni a kormányzati gépezet jelenlegi lassúsága és tehetetlensége miatt és ezért annak megreformálása sürgős feladat. Ezzel, mint Szájer József lapunknak jelezte, a szocialista Tabajdi Csaba euroképviselő is egyetértett.
Gyurcsány Ferenc brüsszeli bemutatkozását egyébként sikeresnek értékelte.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert