Jelinek, a baloldali fanatikus

„Elfriede Jelinek irodalmi Nobel-díja annyira felbőszítette, mintha bin-Laden Nobel békedíjat kapott volna. Jelinek Kristol szerint egy ismeretlen, jelentéktelen, baloldali fanatikus, aki nem csinál mást csak pornót ír. Aki Britney Spearsszel hasonlítható össze, bár egy normális személy kétségtelenül ez utóbbi társaságában érezné jobban magát” – írja többek között a Die Tageszeitung a Weekly Standardra hivatkozva.

2004. 10. 23. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali osztrák lap Szlovénia a határon túli szlovének „védhatalma“ címmel idézi a Bécsben tartózkodó Ivo Vajgl laibachi külügyminisztert. Vajglt két dolog zavarja az osztrákokban. Egyrészt „a közlekedési táblák írásmódja kapcsán kimutatott türelmetlenség és néhány szélsőséges politikus megnyilatkozása”.

A karantán szlovének helyzete régóta téma a kétoldalú kapcsolatokban. „Szlovénia, mindig a határon túli szlovénok védhatalmának tekintette magát, pontosan úgy, mint az osztrákok az olaszországi német kisebbség esetében”.

S itt nem csak a nemzetközi jogról van szó, hanem „egy kétoldalú kötelezettségről”, miszerint az adott ország kisebbségeinek fontos, hogy jól és biztonságban érezzék magukat, s megőrizzék kulturális önazonosságukat.

Vajgl úgy nyilatkozott, hogy Szlovéniában három kisebbség jogait, az olaszokét, a magyarokét és a cigányokét az alkotmány rögzíti. „Ahol olaszok és magyarok élnek, ott garantált a száz százalékos kétnyelvűség”.

Die Tageszeitung

Az ultrabalos berlini napilap Jelinek és a neokonzervatívok címmel foglalkozik az amerikai Weekly Standardban a frissen Nobel-díjjal jutalmazott osztrák írónőről megjelent írásokkal.

Az amerikai neokonzervatívok központi lapja leginkább az agresszív vélemény újságírásról, valamint a washingtoni külpolitikára gyakorolt jelentős befolyásáról ismert. A lapban tárgyalt témák változatossága minimális: vadászat Oszamára, Szaddam megbuktatása, harckocsik kiküldése, a lator államok bombázása, a demokrácia exportja, a terror és az iszlamisták elleni harc.

Semmi sem háborítja fel annyira a lap kiadóját, William Kristolt, mint a szabadság ellenségei, őket szent dühvel üldözi. Elfriede Jelinek irodalmi Nobel-díja annyira felbőszítette, mintha bin-Laden Nobel békedíjat kapott volna. Jelinek Kristol szerint egy „ismeretlen, jelentéktelen, baloldali fanatikus”, aki nem csinál mást csak pornót ír. Aki „Britney Spears-szel” hasonlítható össze, bár egy normális személy kétségtelenül ez utóbbi társaságában érezné jobban magát.” Jelinek gyűlöli Amerikát, 1991-ig tagja volt az Osztrák Kommunista Pártnak, amely Kritol szerint a szovjet megszállást követően nem egyéb, mint egy KGB hálózat. Az írónő akkor hagyta el a pártot, amikor elmaradtak a Moszkvából guruló pénzek.

A cikk szerzője, Robert Misik végül gonoszkodva megjegyzi, a fenti információk ugyan viszonylag felületes forrásokból származnak, de publikálásukat minden esetre alaposabb kutatás előzte meg, mint a lap azon feltételezését, hogy Irak rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilap A német EU-hozzájárulás jelentősen növekszik címmel tudósít a francia IFRI intézet legújabb tanulmányáról. Eszerint Németország által befizetendő éves hozzájárulás 2013-ra, a következő pénzügyi ciklus végére elérheti a nettó 16 milliárd eurót.

Németország nettó hozzájárulása az uniós kiadásokhoz az utóbbi folyamatosan csökkent és 2002-ben 7 milliárd euró környékén állt, tavaly már 9,5 milliárdra emelkedett. Az idén Németország 22 milliárd eurót utal át Brüsszelbe, az ebből a visszatérítések után megmaradó különbözet az úgynevezett nettó hozzájárulás. A számítások szerint 2013-ban Berlin már évente összesen 44 milliárd euróval járul hozzá az unió kiadásaihoz.

A költségnövekedések elemzésekor további új tagállamok felvételével, mint Horvátország, Bulgária (!) vagy Törökország tagságával nem számoltak. (Ez azért meglepő, hiszen Bulgáriának már megígérték, hogy 2007-2009 között, de mindenképpen a következő hét éves pénzügyi ciklusban tagállam lesz – a szerző) Új tagállamok felvétele esetén a nettóbefizetők tovább növekvő megterhelésével kell számolni. (Nyílt titok, hogy Törökország felvételekor a jobban teljesítő új tagokkal, mint például Magyarországgal, mint nettó befizetővel számolnak.) Az EU már jövőre is 250 millió euró fizet a török belépési előkészületeket megkönnyítendő, s ez 2006-ra már 500 millió euróra növekszik.

A CSU a nettó hozzájárulások befagyasztását követeli, a párt EU szakértője Gerd Müller követelte a szövetségi kormánytól, hogy az egyre inkább parttalanná váló költségvetési vitában és a folyamatosan növekvő kiadások miatt „lépjen a fékre”.

Müller szerint itt az ideje, hogy az EU leállítsa azokba az országokba érkező szubvenciókat, ahol a támogatások esetében csalás történik, valamint radikálisan változtasson a mezőgazdasági kifizetések rendszerén. Müller javaslata szerint a nemzeti költségvetéseknek kellene a mezőgazdasági támogatások felét állnia. (Megjegyzendő, hogy néhány évvel ezelőtt még a radikális jobboldal „privilégiuma” volt, hogy az EU drágaságáról panaszkodjon – a szerző.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.