Kovács László kínos percei Brüsszelben

Izzasztó három órát élt át tegnapi meghallgatásán Kovács László Brüsszelben, aki érezhető tanúbizonyságát adta, hogy nem ért a rá bízott szakterülethez. A mindeddig csak külügyekkel foglalkozó politikust a bizottság tagjai több kérdéssel is zavarba hozták, s még helyre is igazították.

Magyar Nemzet
2004. 10. 01. 6:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács László, az Európai Bizottság jövendő energiaügyi biztosa meghallgatása elején rögtön kellemetlen helyzet állt elő, miután brüsszeli és budapesti tevékenységének összeférhetetlenségére utaló kérdést tettek fel a politikusnak. Paul Rübig néppárti képviselő lapunk brüsszeli tudósítójának nyilatkozva is kifejtette, kérdése arra vonatkozott, nem kellene-e abbahagyni az egész meghallgatást mindaddig, amíg Kovács Budapesten külügyminiszterként, pártvezérként is tevékenykedik, s csak ezek mellett készül brüsszeli megbízatására. Nem sokkal később a magyar biztosjelölt ismét kínos perceket élt át, mert a hidrogén szerepéről tett téves megállapításai miatt a bizottság helyreigazította.

Az Európai Parlamentben szervezett meghallgatásán, az ipari, kutatási és energiaügyi bizottság előtt Kovács László az EU megerősödését nevezte a közösség legfontosabb céljának. Saját „tárcáját” tekintve Kovács három fő prioritásról beszélt: segíteni akarja az európai gazdaság versenyképességének javulását, az energiaellátás fenntarthatóságát, és nagy figyelmet fordít majd a nemzetközi dimenziókra.

A WWF nemzetközi környezetvédő szervezet Kovács meghallgatása elé időzítve hozott nyilvánosságra egy jelentést arról, hogy a kelet-közép-európai országok legalább kétszer annyi energiát fogyasztanak egységnyi termék előállítására, mint az EU régi tagállamai. A biztosjelölt a bizottság ennek megoldására vonatkozó kérdésére nem tudott pontos választ adni, s újfent csak azt emlegette, hogy ez nem az ő szakterülete.

Az esti órákban tartott tájékoztatón Szájer József néppárti politikus leszögezte: a történtek láttán beigazolódott, hogy Kovács jelölése nem volt jó választás. Szájer kifejtette, a szocialista politikus a dolgok elkenésére hajlamos stílusa nem működik Brüsszelben. Elhangzott, a Fidesz szakmai szempontok alapján fogja értékelni Kovács munkáját, de az már most látszik, hogy komolyabb felkészülésre lett volna szükség. Gyürk András szerint kiemelten fontos a magyar érdekek megjelenítése, a hazai energiahatékonyság fejlesztése. Kovács programja azonban ezzel ellentétes célokat fogalmaz meg – vélte a képviselő. A Magyar Nemzet kérdésére, miszerint a magyar biztos segíthet-e az országban tapasztalható elmaradottságon, azon, hogy még ma is sokan vannak, akik villany nélkül élnek, Gyürk András úgy fogalmazott: a háromezrelékes pénzügyi részesedés kevés a hatékonysághoz. Már csak ezért is lett volna szerencsésebb a regionális biztosi poszt megszerzése – tette hozzá. A tájékoztató után Szájer József a lap tudósítójának kifejtette, Kovács László ismét kísérletet tett arra, hogy múltját átmaszkírozva, az uniós jövő szószólójává fesse át magát, s ehhez a brüsszeli szocialistákat is felhasználta. A Fidesz éppen ezért tiltakozó nyilatkozatot fog kiadni – mondta.

Szereplését követően a biztosaspiráns a lap kérése ellenére nem kívánta értékelni saját teljesítményét, a Fidesz nyilatkozatáról szólva pedig úgy fogalmazott: nem érti, miért kell tiltakozni amiatt, hogy valakinek az élete „nyitott könyv”. Úgy érzi – mondta Kovács –, olyan kérdések merültek fel, melyeket a Fidesz másokkal tetetett fel.

Érdekesség, hogy a meghallgatás előtt kitöltött kérdőív személyes képességekre és tapasztalatokra vonatkozó részében Kovács László a következőket fogalmazta meg: „Az 1970-es évek végén, a Magyar Szocialista Munkáspárt központjában dolgozó politikai elemzőként főként a Kelet–Nyugat kapcsolatokkal és a világ szociáldemokrata mozgalmaival foglalkoztam. Arra a következtetésre jutottam, hogy a kontinens mesterséges megosztottságát meg kell szüntetni, s elkezdtem e cél érdekében dolgozni.”

Kovács meghallgatása után a bizottság több tagja is kifogásolta a jelölt szakmai felkészültségét. Bár Giles Bryan Chichester, a bizottság néppárti elnöke elmondta, hogy Kovács László tapasztalt diplomata és politikus benyomását keltette, azt is leszögezte, hogy szakmai tudásában vannak hiányosságok. A zöldek képviselője, Rebecca Harms arról beszélt, hogy Barroso elnök „nem a megfelelő portfóliót választotta számára”. Jerzy Buzek volt lengyel kormányfő is úgy ítélte meg, hogy néhány kimondottan szakmai kérdés megválaszolása nehézséget okozott a leendő magyar biztosnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.