Két magyar beszélget, majd bocsánatot kérnek egymástól. Az egyik, mert elmegy, a másik, mert marad – kezdte beszédét Orbán Viktor a clevelandi Szent Imre katolikus templomban, magyar emigránsok és sokadik generációs amerikaiak előtt. Orbán Viktor szerint egy ilyen beszélgetésben benne van a huszadik század magyar passiója.
A volt miniszterelnök elmondta hallgatóságának, hogy generációját otthon felejteni neveltek. Ezért is fontos látni, hogy az amerikai magyarok hogyan készültek 1956 megünneplésére. Orbán Viktor úgy látja, hogy 1956 hagyományai gazdagabbak a tengerentúlon, mint Magyarországon.
Mindenki, aki eljött Magyarországról, magával hozott egy darabot a nemzetből. Ezt Orbán egy különleges adottságnak tartja, hiszen a globalizálódó világban Magyarország határtalanná vált. Ezért válhat a szétszabdalt nemzetből erős, egységes magyarság. Csupán arra van szükség, hogy ha egy magyart bántanak a világban, az egész nemzet álljon mögéje.
Orbán Viktor idézte a szlovák-ukrán határ által kettészelt Szelmenc példáját. A falut 1944 óta vasfüggöny vágja ketté, de az amerikai magyarság kezdeményezésére a két ország határátkelőt fog nyitni. Ezért Orbán Viktor angol nyelven mondott köszönetet a Kongesszusi Amerikai Magyar Frakció tagjainak, köztük Ernest Istook és Tom Lantos társelnököknek.
A volt miniszterelnök milleniumi országzászlót adományozott a clevelandi magyarságnak, amit Siklódi Sándor, a százéves Szent Imre egyházközség plébánosa vett át.
Orbán Viktor záró gondolatként elmondta, hogy a diszidensekből emigránsok, majd diaszpóra lett, de ma már inkább világmagyarságról beszélhetünk. Orbán reméli, hogy a világmagyarság története nem passió, hanem feltámadástörténet lesz. A globalizáció korában egy magyar Sydneyben, Kolozsvárott, Budapesten vagy Clevelandben ugyanazt gondolhatja, mondhatja, teheti.
A 2006. év, akár csak ötven évvel ezelőtt, legyen a magyar példa éve az egész világon.
Az 1956-os magyar forradalom évfordulóján George W. Bush és John F. Kerry is levélben üdvözölte az amerikai magyarságot. Az elnökválasztás hajrájára jellemző, hogy a politikailag megosztott közönség mindkét jelölt üdvözletét vegyes érzelmekkel fogadta.
Személyesen jelent meg Dennis Kucinich kongresszusi képviselő, aki megköszönte a magyarok helytállását továbbá, hogy a diktatúrával képesek voltak szembefordulni, és a szabadságért, valamint az emberi méltóságért harcolni. Kucinich Isten áldását kérte a magyarokra és Orbán Viktorra, aki szerinte ezt a szabad szellemet letéteményese.
A megemlékezést levélben üdvözölte Bob Taft kormányzó és Stephanie Tubbs Jones kongesszusi képviselő is. A clevelandi cserkészek ’56-os rádiójelentésekkel idézték fel a forradalom emlékét.
Grundtner Ágota, Cleveland

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor