NFI: az ombudsman is vizsgálja a pályázati adatok eltitkolását

Vizsgálja az adatvédelmi biztos is, hogy a munkaügyi minisztériumhoz tartozó, botrányos pályázati pénzosztásáról elhíresült Nemzeti Felnőttképzési Intézet (NFI) jogszerűen titkolja-e a nyilvánosság elől a pályázatok bíráló bizottságának névsorát.

Magyar Nemzet
2004. 10. 11. 5:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdéses az is, hogy a közpénzeket feltűnően baloldali kötődésű cégcsoportoknak juttató intézet miért nem tájékoztatta többek között lapunkat sem arról, milyen teljesítések születtek a kiosztott több száz milliónyi adóforintból. Az NFI egyelőre nem válaszolt az adatvédelmi biztos irodája által a közelmúltban hozzá eljuttatott kérdésekre sem – erre 30 napja van.

Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, az NFI pályázatain az utóbbi másfél esztendőben 92 millió forintot kapott Gyárfás Tamás cége, az St. Plusz Kft., 31 milliót a balliberális megyei lapok többségét birtokló Axel Springer csoport, 14 milliót a kormány közeli Népszava című napilapot korábban birtokló ESMA csoport, 15 milliót a Hit Gyülekezete több érdekeltsége, 42 milliót az RTL Klub kisebbségi tulajdonosaként és egyik legnagyobb műsorbeszállítójaként megismert IKO-Production Kft., 12 milliót a Klub Rádió, 7,5 milliót a Metro újságot kiadó MTG Metro Gratis Kft., 16 milliót a TV2-nek műsorokat készítő Show & Game Produkciós Kft., 16 milliót a Mester Ákos nevével fémjelzett Telegráf Kft. és 13 milliót a Friderikusz Sándor által alapított TV Pictures Productions Bt. (Friderikusz Sándor végül – saját bevallása szerint – nem készített műsort Az Európai Unió és a munka világa nevű pályázatra, és az elnyert összeget sem vette fel.)

Az Egész életen át tartó tanulás népszerűsítése című médiapályázaton 12 millió forinthoz jutó Mikroszkóp Színpad egyetlen előadásra költötte a pénzt, amelyben a nem tanulást figurázták ki. Különösen érdekes, hogy egy felnőttképzést népszerűsítő kiíráson tizenegymillió forintot kapott a Pharos Stúdió Bt., amelynek 1993 és 1999 között kültagja volt az a Magyar Ágnes, aki jelenleg a Magyar Televízió stratégiai igazgatóságán dolgozik felelős szerkesztőként, Kósa Somogyi György stratégiai igazgató keze alatt. Kósa Somogyi Kiss Péter kancelláriaminiszter korábbi média-tanácsadójaként és a baloldal által favorizált tévéelnökjelöltként vált ismertté. Kiss Péter – akinek Kósa Somogyi György forrásaink szerint a bizalmasa – a Medgyessy-kormányban először munkaügyi miniszterként dolgozott, tehát azt a tárcát irányította, amely alá a felnőttképzési pályázatokról elhíresült intézet is tartozik.

A Magyar Nemzet arról is beszámolt, hogy az idei év első felében a kulturális tárca miniszteri keretéből számos, szintén a kormánypártok szellemi holdudvarához tartozó cég, szervezet jutott többmilliós támogatáshoz. Gyárfás Tamás cége, az St. Plusz Kft. 25 millió forintot kapott, hétmillió jutott a Farkasházy Tivadar által alapított Hócipőnek, ötmillió a közismerten baloldali Mozgó Világnak, kétmillió a Koncz Zsuzsa koncertturnéját lebonyolító Múzsa Kft.-nek, a Magyar Úttörők Szövetségének pedig hatszázezer forint. Az Antiszemita közbeszéd Magyarországon című kirekesztő könyvsorozatot kiadó B’nai B’rith Budapest negyedmillió forintot tehetett zsebre.

Pilhál Tamás

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.