„Zsákmánypártiból miniszterelnök”

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a Magyar Televízió reggeli műsorában elsősorban a privatizációról, a Fidesz által kezdeményezett népszavazásról, és arról beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc miért hagyta ki azokat a pontokat az új kormányprogramból, amelyek meghatározóak voltak 2002-ben.

Kovács Zita
2004. 10. 04. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz korrekt és tárgyszerű kritikusa lesz a Gyurcsány-kormánynak, és felteszi azokat a kérdéseket, amelyeket a választópolgároknak nincs módjuk közvetlenül feltenni – közölte Áder János, a Fidesz frakcióvezetője. Műsorvezetői kérdésre elmondta, hogy Orbán Viktor vasárnap elhangzott mondata, miszerint a demokrácia útjának padkájára sodródott az ország szekere, sok ember összesűrített véleményének tekinthető. Nagyon sok kérdés megfogalmazódott a Gyurcsány-kormány megalakulásával kapcsolatban, amelyekre mind a mai napig nem kaptunk választ. A választópolgárok érdeklődését mindenekelőtt Medgyessy Péter azon kijelentése keltette fel, amely még lemondó nyilatkozatában is szerepelt, hogy a jelenlegi kormány puccsal alakult meg. Bizonyára sokan emlékeznek még Szili Katalin mondatára is, miszerint az MSZP-ben három párt van, amelyek közül az egyik zsákmánypárt. A szocialista párt elnökhelyettese ekkor egyértelműen Gyurcsány Ferencre utalt. A zsákmánypárt elsőszámú képviselőjéből mára miniszterelnök lett – hangsúlyozta Áder.

A Fidesz országgyűlési képviselője elmondta, ennél sokkal fontosabb kérdés, és az embereket sokkal inkább foglalkoztatja, hogy vajon Gyurcsány Ferenc miért „hajigált” ki programjából olyan pontokat, amelyek meghatározó részei voltak a szocialista párt programjának 2002-ben. Ha ezek a programpontok hiányoztak volna a szocialisták választási programjából, akkor a választópolgárok többségének bizalmát egészen biztosan nem nyerték volna meg.

– Száznyolcvanöt ilyen pontról van szó, amelyek valószínűleg az emberek szándékait jelentősen befolyásolták volna. Feltehetőleg befolyásolta volna az egymillió szív- és érrendszeri betegségben, illetve a csontritkulásban szenvedő embernek a döntését az a programpont, miszerint ingyenes lesz a betegségüket gyógyító gyógyszer. De az allergiában szenvedő emberek véleménye is másképp alakult volna, akik esetleg azért szavaztak az MSZP-re, mert megígérték, hogy a parlagfűvel fertőzött területek számát az egynegyedére fogja csökkenteni a Medgyessy-kormány. Tudjuk, azóta semmi nem történt, sőt az egy százalékos adófelajánlásokat is eltűntette a Mezőgazdasági Minisztérium. Nincs pénz a parlagfűmentesítésre, és nem hogy csökkent, hanem nőtt a parlagfűvel fertőzött területeknek a száma – emelte ki a frakcióvezető.

A politikus újságírói kérdésre, miszerint a Fidesz 1998-as választási programjában sem volt benne a Széchenyi-program, mégis megnyerték a választásokat, elmondta: jó példa ez arra, hogy létezik olyan kormányzati magatartás, amelyet követve a kormány többet tesz le az asztalra, mint amennyit a választási programjában megígért. Ezt az is mutatja, hogy a Fidesz 16 százalékkal növelte a reálértékét a nyugdíjaknak, pedig a programban az szerepelt, hogy az értékét tudja megőrizni a polgári kormány. De azt gondolom, amiatt a választópolgárok nem haragszanak meg egy kormánypártra, hogyha többet teljesít, mint ami a választási programjában szerepel. Jelenleg éppen fordított a helyzet. A szocialisták nagyon sokat ígértek, és ennek a töredékét kívánják csak teljesíteni. Hogy csak egy példát említsek, Lendvai Ildikó, Medgyessy Péter és Kovács László is ígéretet tettek arra, hogy nem lesz gázáremelés. Azótan négyszer emelték a gáz árát, most 44 százaléknál tartunk. De ezt mutatja a nyolcszáz kilométer autópályára tett ígéret is. Örülhetünk, ha annak egynegyede meg fog épülni – fűzte hozzá. A Medgyessy-kormány csak olyan autópályát adott át, amelyet az Orbán-kormány kezdett el építeni, sőt még a szekszárdi hidat is mi kezdtük el építeni – fűzte hozzá.

Áder János a műsorban beszélt a privatizációról, és a Fidesz által kezdeményezett népszavazásról is. Elmondta, hogy a szocialista párt és Gyurcsány Ferenc arra sem kapott felhatalmazást, az ország vagyonát kiárusítsák, márpedig a kormányprogramban ez szerepel. A privatizációt illetően valamikor egyetértés volt a parlamenti pártok között, ami egy törvényben került megfogalmazásra. Ekkor törvényben határoztuk meg a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyakat. A szocialistáknak az első intézkedései között volt, hogy a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyaknak a körét jelentősen szűkítette. A jelek szerint állami tulajdonban csupán néhány erdőgazdaság és a MÁV marad. Az utóbbi egyébként az elmúlt két évben százötvenmilliárd forintos veszteséget halmozott föl. A költségvetési tervezet szerint még a Szerencsejáték Rt.-nek egy meghatározó üzletrészét is el akarják adni, ami abszolút nyereséges. A cég, ha jól tudom, évente negyvenmilliárd forintot fizet be a költségvetésbe. Egy aranytojást tojó tyúkot nem szoktak eladni, márpedig a Szerencsejáték Rt. ilyen, mindenütt a világon komoly nyereséget profitált – tette hozzá.

A politikus közölte, hogy a Fidesz a privatizáció leállítására népszavazást kezdeményeznek. Ha az OVB jóváhagyja a kérdést, és ha a szocialisták megtámadják ezt az Alkotmánybíróság előtt, a Fidesz egy héten belül össze fogja gyűjteni a kétszázezer szükséges aláírást. Ezután már csak az illetékes intézményeken múlik, mikor lehet az ügyben népszavazást tartani – hangsúlyozta.

Ilyen fokú privatizációra még az Európai Unióban sincs példa, hiába példálóznak ezzel kormánypárti politikusok. Nagy-Britannia, Németország és Franciaország sem jó példa erre, mivel ezek az országok jelentős állami vagyontárgyakkal rendelkeznek. Ha egy német vagy egy francia állami tulajdonban lévő vállalatnak megéri egy magyar vállalatnak a privatizálása, akkor a magyar állam számára ez miért nem lehet nyereséges – tette fel a kérdést Áder.

A Sportminisztérium megszűnésével kapcsolatban a Fidesz frakcióvezetője elmondta, hogy Gyurcsány Ferenc valójában kritikával illette a saját egy éves tevékenységét. Ez az egyetlen minisztérium, amit a kormányfő fölöslegesnek ítél, és megszüntet. Ez egy meglehetősen sajátos értékelés az eddigi miniszteri munkájával kapcsolatban, amivel a Fidesz is egyetért. Meglehetősen furcsa az is, hogy a minisztériumot összevonják az esélyegyenlőségi, szociális területtel, tehát a gyermek- és ifjúsági kérdések, az esélyegyenlőségi és a szociális kérdések egy minisztérium hatáskörébe tartoznak. Mindez ráadásul úgy történik meg, hogy amikor Göncz Kinga bejön a Parlamentbe esküt tenni, még nem tudja, hogy milyen minisztériumot fog irányítani. Ugyanis Gyurcsány Ferenc elfelejtette benyújtani azt a törvényt, ami a minisztériumok felsorolásáról szól, és ami a világos hatásköröket tartalmazza – közölte a parlamenti képviselő.

Orbán Viktor az elmúlt napokban kijelentette, hogy a kormányprogram sokkal inkább egy üzleti terv az ország kiárusítására. Gyurcsány Ferenc visszavágása, miszerint Orbán Viktor valószínűleg az életében nem látott üzleti tervet, nem túl frappáns, mivel ha a kormányfő látott is ilyet, azok mind a politikai kapcsolatrendszeréből adódó üzleti tervek voltak. Eddig Gyurcsány Ferenc csak olyan vagyontárgyakat tudott megszerezni az elmúlt tíz év során, amihez a politikai összeköttetéseit használta fel. Gyurcsány Ferenc soha nem a tehetségével, a szorgalmával, a ügyességével, a kreativitásával gyarapította a vagyonát, hanem azzal, hogy a politikai kapcsolatait fölhasználva gyarapította a saját vagyonát. Úgy látszik, ez a gyakorlat folytatódik, csak egy kicsit magasabb szintre emelve – mondta a frakcióvezető.

Orosz József, a Napkelte műsorvezetője megemlítve Áder János Parlamentben elhangzott hasonlatait a következő mondással zárta a beszélgetést: Kitetszik a róka farka, akár még dugdossa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.