A gazdasági szereplők az egész világot akarják privatizálni

Ebben a hónapban arról kérdeztük Molnár László technikatörténészt, Benyik György katolikus teológust, Takách Gáspár pszichiátert, Gulyás Gábor filozófust és Lányi András humánökológust, hogy a kultúra különféle szegmensei miként látják korunk technikai civilizációját.

Magyar Nemzet
2004. 11. 23. 2:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. Molnár László: – A technika össszefonódik a (piac-) gazdasággal, és ennyiben a piaci versenyben való túlélés eszköze (is). A technikai fejlődés úgy is felfogható, mint a társadalom evolúciójának része. A társadalom hozza létre a technikákat, és szelektál közülük. Például a kerékpár feltalálása több, különböző változat kialakításához vezetett. Közülük a kerékpárt használó társadalmi csoportok választották ki a számukra megfelelő változatot. Az egyes technikai újítások (innovációk) a társadalom bármely rétegéből kiindulhatnak. A környezetvédők nyomására csökkenteni kellett a repülőgépek motorjainak zajszintjét, az olajválság hatására javították a belső égésű motorok hatásfokát, a számítógépet azonban a hadi szükségletek nyomására fejlesztették ki. Jelenleg (elsősorban) a gazdasági növekedés igényei kényszerítik a technikai innovációkat, de nem feledkezhetünk meg a haditechnika szükségleteiről sem.

– Szellemileg, lelkileg mennyire tudjuk követni a fejlődést?

– Az, hogy tudásalapú társadalomban élünk, nem jelenti azt, hogy korunk embere az előző korokban élőknél többet tud a világáról.

Varga Klára cikkének további részletei a mai Magyar Nemzetben

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.