Fidesz: A költségvetés egyik vesztese az igazságszolgáltatás lesz

Az igazságügyi miniszter tájékoztatásával ellentétben, a jövő évi költségvetés egyik vesztese az igazságszolgáltatás lesz. A harmadik hatalmi ág költségvetési támogatása jelentősen csökken, míg a bíróságok 2004-ben 69 milliárd forinttal gazdálkodhattak, 2005-ben már csak 64 milliárd forintos támogatást javasol részükre a kormány. Ez az összeg 11 milliárd forinttal marad el az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igényétől – írja Répássy Róbert, a Fidesz frakcóvezető-helyettese közleményében.

MNO
2004. 11. 23. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Számvevőszék szerint a költségvetési támogatás hiánya miatt nem lesz pénz jövőre az OIT által megszavazott 12 százalékos illetményalap-emelésre, a bírák szorzószám-emelésére, a képzettségi, helyettesítési pótlék kifizetésére; a 35. év után járó jubileumi jutalom kifizetésére, az EU-csatlakozással kapcsolatos közösségi jogi oktatásra, az ügyintézés gyorsítására és egyszerűbbé tételére, a közigazgatási bíráskodás hatékonyságának növelésére, egyes bírósági épületek felújítására, informatikai fejlesztésre, a büntetőeljárási törvény módosításából eredő működési többletkiadásokra, az üvegzsebtörvény végrehajtására, a jogi segítségnyújtásról szóló törvény végrehajtására, az elektronikus cégnyilvántartás bevezetésének költségeire – áll Répássy Róbert közleményében.

Az ügyészség költségvetési támogatása hárommilliárd forinttal marad el a legfőbb ügyész által igényelt összegtől. Ezért jövőre az ügyészségnek nem lesz pénze többek között: illetményemelés, jubileumi jutalom, nyelvpótlék kifizetésére, létszámfejlesztésre, informatikai, biztonságtechnikai fejlesztésekre, az ügyészségi, igazságügyi reform kiadásaira – tette hozzá a fideszes képviselő.

Ezen túlmenően, a költségvetéshez benyújtott koalíciós párti módosító javaslatok szerint az ügyészségtől és a bíróságoktól összesen 9,86 milliárd forintot vennének el. Fennáll a veszélye, hogy a tavalyi évhez hasonlóan a kormánypártok módosító javaslatok útján fognak további pénzt elvonni az igazságszolgáltatástól – véli Répássy.

Az igazságügyi miniszter tájékoztatása szerint jövőre létszámleépítések lesznek a minisztérium felügyelete alá tartozó intézményeknél. Így többek között 150 főt bocsátanak majd el a büntetés-végrehajtásban dolgozók közül (150 álláshely zárolására kerül sor) – fűzte hozzá a politikus.

Miközben a kormány takarékosságra hivatkozással börtönőröket bocsát el, tízmilliárd forint értékű börtönt kíván harmincmilliárdért lízingelni. Szombathelyen ugyanis a hétszáz fő befogadására alkalmas börtön megépítését teljes egészében magántőkéből kívánja fedezni a kormány, majd 15 éven át, évi 1,9 milliárd forintért bérelné az ingatlant, majd maradványértéken tulajdonjogot szerezne. Az igazságügyi miniszter tájékoztatóján, nyilván nem véletlenül, elfelejtette megemlíteni ezeket a tényeket – áll Répássy Róbert közleményében.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.