Kétfrontos háború Irakban?

Wiiliam Cohen volt amerikai hadügyminiszter szerint Irak összeomlása az egész világ számára katasztrofális lenne – írja a Focus hírmagazin. Miközben a Maghreb országokban nem áll túl jól a demokrácia, addig a nyugati világban egyre inkább eltűnőben van – olvasható a Süddeutsche Zeitungban.

2004. 12. 14. 8:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni német hírmagazin Egy hajóban ülünk címmel közöl interjút Wiiliam Cohennel, aki Clinton második elnöki periódusa alatt volt hadügyminiszter. Cohen szerint elérték azt a pontot, ahol immár nincs jelentősége annak, hogy az iraki háború helyes vagy helytelen, jogos vagy jogtalan volt. A katonák Irakban vannak, ott harcolnak és meghalnak. Most már csak az számít, hogy eredményt érjenek el, egy többé-kevésbé stabil ország és remélhetőleg egy demokrácia jöjjön létre.

Cohen úgy vélte, ideje lenne, ha olyan országok számára is, mint Franciaország vagy Németország végre világossá válna, mi történik, ha Irak összeomlik és az ország polgárháborúban végzi. A következmények, nemcsak a térség, de az egész világ számára katasztrofálisak lennének.

A volt hadügyminiszter úgy vélte, ennek a támogatásnak nem kell feltétlenül csapatok küldésében megnyilvánulnia. Lehetséges például az olaj- és gázvezetékek karbantartása és javítása is. ( A riporter megjegyzi, hogy pontosan ezeket a létesítményeket – a katonák és politikusok mellett – fenyegetik leginkább merényletekkel.) Részt vehetnének az iraki hadsereg égetően szükséges kiképzésében is.

Cohen valószínűtlennek tartja, hogy az iraki választások időpontját eltolják, legfeljebb akkor, ha a biztonsági helyzet teljesen összeomlik. Mindenekelőtt a síiták kívánják a voksolás január 30-i megtartását. Amennyiben a választásokat akaratuk ellenére elhalasztanák, akkor a legrosszabb esetben kétfrontos háború fenyegetne, amelyben az Egyesült Államok a szunniták és a síiták ellen is kénytelen lenne harcolni.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilapban Wolf Gaudlitz készített interjút Én teljesen arab vagyok címmel a Franciaországban élő algériai énekessel, Rachid Tahaval. A Maghreb országokban mindenki tudja, hogy nem áll túl jól a demokrácia, de miközben lassan lábra kap, addig a nyugati világban a demokrácia egyre inkább eltűnőben van. Nem szükséges elmondanom – folytatja Taha – hogy az állítólag „szabad Európában” milyen sok a cenzúra, az ellenőrzés és mennyi mindent megtiltanak. Bennünket visszataszító alakoskodás vesz körbe.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban John Banville, Az ír évtized címmel küldött tudósítást Dublinból. Banville analízise szerint Írország a korrupt püspökök uralmából a tőke hatalma alá került. Aki este a Temple Bar mocskos és hányadékkal borított utcáin Dublin állítólagos elit negyedében jár, az nehezen tud ellenállni a gyanúnak, hogy igaza lehet Ockar Wilde-nak, miszerint Írországgal is ugyanaz történt, amit az író Amerika esetében mondott: a barbárságból közvetlenül a dekadenciába lépett át anélkül, hogy végigjárta volna a civilizáció lépcsőfokait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.