Elfelejtik Budapestet a turisták?

Pozsony és Prága az utóbbi években elcsalta Budapesttől a turistákat, ezért egyre kevesebb embernek jelent megélhetést a fokozatosan csökkenő turizmus. Ahhoz, hogy a magyar főváros ismét vonzóvá váljon, változtatnia kellene siralmas városképén, infrastruktúráján, közlekedésén. Erősíteni kellene a jelentős profitot hozó konferencia-turizmust is.

MNO
2005. 01. 21. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest, Bécs, Prága közül Prága a legnépszerűbb. Ennek több oka is van: a látvány, illetve, hogy Bécset már ismerik, hiszen Nyugat-Európa mindig is nyitott volt. A közép-kelet-európai régió a szocializmus letűnése után sokkal egzotikusabbá vált, így Budapest, Pozsony, valamint Prága is népszerű lett – mondta a Magyar Rádióban Endrődi Judit, idegenforgalmi szakember.

Korábban voltak olyan utak, amit az utazási irodák úgy kínáltak, hogy Budapest-Bécs-Prága körút, most már leginkább úgy szervezik, hogy Prága-Bécs-Prága – jegyezte meg a szakértő, hozzátéve: a városok között van összefogás, ilyen például a Seven Stars of Central Europe névre keresztelt együttműködés, ami Berlin-Bécs-Budapest-Drezda-München-Prága és Salzburg turisztikai hivatala között van. A visegrádi négyek között is van hasonló szerveződés, ahol nem mint különálló területek jelennek meg például a New York-i piacon, hanem összefogott, egységes régióként kínálják a terméket – tette hozzá Endrődi Judit.

Az, hogy Budapest kiesett ebből a hármasból, egy komplex folyamat végeredménye, hiszen a magyar főváros ellen számos negatív kampány indult különböző külföldi országokban. 1997-ben például hatalmas botrányok kerekedtek, amikor a budapesti éttermekben százezres számlákat vittek ki pincérnek öltözött kidobó emberek. Az amerikai nagykövetségen feketelistát vezettek a budapesti éttermekről. Felmerült az is, hogy a rendőrök negatívan viselkednek a turistákkal, és visszaélnek a helyzettel. Ez mind negatív fényt vetett a városra – magyarázza a szakember.

Endrődi Judit úgy véli, Budapestnek a városképén kellene változtatni leginkább, mert egyre siralmasabb. Budapest elhelyezkedése a legszebb, a leglátványosabb, viszont nem használjuk ki kellően a Duna lehetőségeit. Van néhány városnéző hajó, népszerű is a turisták körében, de erre nagyobb hangsúlyt kellene fektetni – hangsúlyozta. Mint mondta, az infrastruktúrán, közlekedésen is változtatni kellene. Budapesten ez kaotikus, mert a turistabuszok nem tudnak megállni, bizonyos alagutakon átmenni, a szállodáknál megállni – jegyezte meg.

Elég sokan élnek idegenforgalomból Budapesten, de egyre kevesebb embernek biztosít megélhetést, hiszen csökken a turizmus – vélekedik Endrődi Judit. Véleménye szerint erősíteni lehetne a konferencia-turizmust is, mivel ez termeli a legtöbb profitot. Budapest azonban még nem rendelkezik megfelelő számú, befogadóképességű konferenciateremmel, a négy-öt csillagos szállodák száma ugyan nőtt, viszont a konferenciatermek és a kiállítótermek felszereltsége nem megfelelő, és a befogadóképességük is kicsi – mondta a szakember.
(Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.