A Balkán mint konföderáció?

A Die Presse szerint Ausztria 2006-os EU- elnökségével egy időben újraélesztheti történeti közvetítőszerepét. Talán sehol sem olyan nagy a frusztráció Bush újraválasztása miatt, mint éppen az észak-koreai vezetésben ? közölte a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2005. 02. 11. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív lap ?Bécsi kongresszusnak kell a Balkán jövőjét elrendeznie? címmel tudósít az osztrák külügyminisztérium nagyratörő tervéről. Ausztria 2006-os EU elnökségével egy időben újraélesztheti történeti közvetítőszerepét. A bécsi külügyminisztérium egy nagy Balkán konferenciát készít elő az osztrák fővárosban, melynek az lenne a célja, hogy elrendezzék az egykori Jugoszlávia országainak jövőjét. A külügyminisztérium integrációs és gazdaságpolitikai osztályának vezetője, Martin Sajdik, megerősítette ezeket a híreket, azzal a megszorítással, hogy a konferenciára csak az eredményes befejezés reményében kerülhet sor, hiszen ha a Balkán országainak jövőjét sikerül elrendezni, az történelmi eredmény lenne.

A terv megvalósításának feltételei kedvezőek, mert Ausztriának magas a tekintélye a Balkánon. 2006-ban amúgy is dönteni kell Koszovó sorsáról és valószínűleg Montenegró függetlenségéről. Számos szerződés kidolgozása válik időszerűvé Albánia és Szerbia között is. A tervezett Balkán-konferencián lehetséges lenne egy egész csomagterv kidolgozása is, amelyik minden résztvevő ország számára előnyöket hordozhatna.

A kormány javaslatát támogatják az ellenzéki osztrák szocialisták is. Strassburgi képviselőjük Hannes Swoboda, aki az Európai Parlamentben a Balkán ügyeiért felelős, lehetséges modellként emlegetett egy független államokból álló konföderációt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap tokiói tudósítója, Anne Schneppen Komoly, vagy blöff című írásában arra keresi a választ, miért most jelentette be Észak-Korea az atomfegyver állítólagos birtoklását, s mit akar Phenjan ezzel a bejelentéssel elérni? Hiszen az atomfegyver birtoklás tényének elismerésével Észak-Korea a legerősebb és egyetlen aduját játszotta ki.

Szakértők szerint a 2003-ban megkezdett hatoldalú egyeztetéseken immár megszokottá vált, hogy a megbeszélések soron következő fordulója előtt Phenjan valami kemény kijelentéssel próbálja tárgyalási pozícióját megerősíteni, s egyúttal a várakozásokat tompítani. Most is ezt valószínűsítik, hiszen az újabb márciusi fordulót előkészítő egyeztetések idejére időzítette Phenjan a hírt. Többek között, mert pusztán a tárgyalási pozíció megerősítésére tett kísérletet láttak benne, azért voltak a bejelentés súlyához képest rendkívül visszafogottak a washingtoni és tokiói reakciók. Ráadásul ezek a tárgyalások jelentik szinte az egyetlen kis ajtót, ahol a diplomáciailag és gazdaságilag elszigetelt országgal szóba állnak. Nem véletlenül hagyta nyitva a válság tárgyalásos rendezésének lehetőségét az atomfegyver birtoklást bejelentő nyilatkozatában a hivatalos KCNA hírügynökség. A szerző feltételezi, hogy a megbeszélések 2004-es befagyasztását Kerry győzelmébe vettet a phenjani remény táplálta. Talán sehol sem olyan nagy a frusztráció Bush újraválasztása miatt, mint éppen az észak-koreai vezetésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.