Negyedéves késéssel érkeznek meg az uniós országokból a kontrollinformációk az import-áfával kapcsolatban, így a több száz milliárd forintnyi összeghez késve jutnak hozzá a vállalkozások, s nemcsak az uniós, hanem a hazai értékesítéshez kötődő forgalmi adót is határidőn túl kapják meg – írja a mai Népszabadság.
A Magyar Nemzet már korábban megírta: az APEH által visszatartott áfa visszafizetése áprilisig halasztódik a nemzetközi adószakemberek szerint. Heiczinger Róbert (Ernst and Young) a lapnak hangsúlyozta: az uniós adószámmal rendelkező hazai vállalkozások – amelyeknek az APEH január végére ígérte a jogosan visszajáró áfa kifizetését – egészen bizonyosan több hónapos késéssel kapják meg pénzüket. A határidőn túli visszafizetés hátterében a könyvvizsgáló cég adópartnere szerint a hosszadalmas uniós adategyeztetés áll, az egyes tagállamok adózóinak ugyanis január 20-ig kellett leadniuk adataikat, amelyeket az adott ország adóhivatalának még összesíteni kell, s csak ezt követően történhet meg az ellenőrzéshez szükséges adatszolgáltatás. Az APEH-nek a bekért adatokat össze kell vetnie az itthoni adózó által bevallott számokkal, ez a feldolgozás pedig további két-három héttel hosszabbítja meg a procedúrát – magyarázta Heiczinger. A Pénzügyminisztérium (PM) azonban cáfolta a késedelmes áfa-visszatérítésre vonatkozó információkat. Kőszegi Márk, a tárca helyettes szóvivője a Magyar Nemzet kérdésére közölte: az uniós adatok beérkezése után az APEH azonnal intézkedik a jogos áfa visszafizetéséről, így a decemberi késlekedések nem ismétlődnek meg. A PM szerint az uniós adószámmal rendelkező vállalkozások áfa-visszatérítését illetően tavaly év végén mindössze „egyszeri” késlekedés történt.
Az áfa-visszatartást elrendelő pénzügyminiszternek az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának január 21-i ülésén kellett volna számot adnia arról, hogy az APEH mennyi áfát tartott vissza, illetve mekkora összeget fizetett már ki – késve. A meghallgatáson Katona Tamás, a PM politikai államtitkára jelent meg. A tájékoztatóból a fenti kérdésekre nem derült fény, Katona viszont elismerte: a késedelmes visszafizetések körüli hercehurca miatt több mint kétmilliárd forint késedelmi kamatot kellett kifizetni a szigorított ellenőrzés alá vont vállalkozásoknak. Az államtitkár kijelentette: az érintett társaságok hitelt is felvehetnek, amíg vissza nem kapják az áfát, hiszen az APEH késedelmi kamatot fizet tartozására. Úgy egy héttel később Draskovics Tibor úgy nyilatkozott: még 40 milliárd forintnyi visszaigénylési kérelmet kell egyeztetni ahhoz, hogy a kifizetés jogosságáról meggyőződjön az APEH.
A Népszabadság információi szerint Király László György távozó APEH-elnök tavaly ősszel „kiverte a biztosítékot” a Pénzügyminisztériumban azzal, hogy írásban kért utasítást az áfa-visszaigénylések tételes vizsgálatára.
A Fidesz szerint Király László György leváltásával a kormányfő és a pénzügyminiszter elismerte a kormány felelősségét az áfa-kifizetések visszatartása ügyében. Csakhogy itt nem Király László György a valódi felelős – ő, mint köztisztviselő, az adott ügyben igyekezett a jogszabályok szerint eljárni, azonban a pénzügyminiszter utasításai – mint a sajtóban megjelent – gátolták ebben – írta a Fidesz tegnapi sajtóközleményében.
Peter Magyar Needs Executors Tuned to Brussels
