Az eddigi ütemben és a korábban vártnál hosszabban folytatódhat a kamatlazítási ciklus még legalább két hónapig – derül ki a Reuters elemzői felméréséből. A nemzetközi tőkemozgások kedvezően alakultak, s az utóbbi hetekben nagy mennyiségű tőke áramlott Közép-Európa és más emelkedő piacok tőzsdéire és állampapírjaiba, jelentősen erősítve a fizetőeszközöket.
A megkérdezett elemzők túlnyomó többsége fél százalékpontos vágásra számít, de felbukkan 25, illetve 75 bázispontos csökkentés is. Az elemzők többsége szerint márciusban további fél százalékpontot vág a jegybank, amit a közeli hónapokban még egy újabb, de már csak 25 bázispontos vágás követhet. Ez azt jelenti, hogy a kockázatosnak látott kamatszintet háromnegyed százalékponttal alacsonyabbra becslik az elemzők, mint az egy hónapja jelzett 8,5 százalék. A kamatvágás ütemének gyorsítását azonban annak ellenére sem jósolták, hogy az volt a várakozás: hétfőn négy olyan taggal bővül a tanács, akik a lazítás táborát erősíthetik.
Januárban az infláció csökkenése jelentősen meghaladta az elemzői várakozásokat: a Reuters szerint 0,8 százalékpontos lassulásra számítottak a decemberi 12 hónapra visszatekintő inflációhoz képest, ám az áremelkedések üteme 1,4 százalékponttal, 4,1 százalékra zuhant. Februárra az elemzők az infláció 3,8 százalékra csökkenését jósolják, ennek nyomán lefelé módosították inflációs előrejelzéseiket. Az új prognózisok szerint az MNB idén is, jövőre is kényelmesen a célsáv közepe környékén tarthatja a fogyasztói árindexet – a forint nem gyengült a legutóbbi inflációs jelentés óta –, azaz van tere a kamatvágásnak.
Forrás: Világgazdaság

Random választotta ki áldozatát az esztergomi késelő