Az EU tiltólistájára kerülhet az amalgám

Az unió tiltólistájára kerül az amalgám, ha az Európai Bizottság márciusi ülésén elfogadja az erről szóló javaslatot. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), valamint a magyar fogorvosok nem osztják az uniós álláspontot. Kutatások nem igazolják a káros hatást, és van, aki üzleti okokat sejt a háttérben.

MNO
2005. 02. 21. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harcot indítottak az amalgámtömések ellen az Európai Unióban, jóllehet a WHO hivatalos állásfoglalása szerint a fogászatban ez a tömőanyag is biztonságos, használata pedig ajánlott. Mégis szigorú fellépés várható – írja a Népszabadság.

A magyar szakemberek, és a leginkább érintett fogorvosok nem osztják az uniós álláspontot. Szerintük ugyanis megfelelő alkalmazás mellett semmilyen gondot nem okoz a tömőanyag, amelynek veszélyességét – teszik hozzá – egyetlen kutatás sem igazolta. Ráadásul bizonyos esetekben kimondottan ajánlott az amalgám.

Dr. Vukán György, aki korábban maga is vizsgálta, hogy a tömőanyagoknak van-e káros hatása a szervezetre, sok esetben ma is inkább a „fémes” tömést választja. Európa számos országában is használják az amalgámot. Svédországban, Svájcban, ahol az első kutatások kezdődtek, egyre inkább visszatérnek hozzá, mivel nincs bizonyíték, amely igazolta volna, hogy ez káros – állítja a fogorvos, aki inkább üzleti okokat sejt a tervezett lépések hátterében. Az amalgám, mint fémes anyag, akkor okozhat bajt, ha a páciens allergiás, vagy az anyag oldódni kezd. Így minden esetben meg kell kérdezni, van-e bármilyen érzékenysége a páciensnek, s csak ezek kizárásával lehet a régi tömőanyagot használni – mondta Vukán György. Nála, ha valaki az őrlőfogakban lévő nagy lyukakba fogszínű tömést szeretne, papírt irat alá páciensével, hogy saját felelősségére kéri a gyengébb anyagot. – Másfél-két évtizedes fogtöméseket is láttam már amalgámból, de a puhább, nehezebben kezelhető, bár mindenképpen divatosabb, esztétikusabb anyagból még nemigen. Vélhetően azért is, mert a több évtizede használt anyag kiváltására nincs ugyanolyan ellenálló képességű, teherbírású alternatíva. Igaz, tökéletes anyag nincs, kifogást bármelyik ellen lehet találni, a lényeg: hogy mindig minden a megfelelő helyre kerüljön. Az általános támadás hátterében valószínűleg üzleti érdek állhat, s az emberek butítása – mondta a szakember.

Dr. Gerle János, a Magyar Orvos Kamara Fogorvosi tagozatának elnöke szerint a nemzetközi fogorvosi szakmai szervezetek álláspontja is egyértelmű a kérdésben: terhes anyák, vese-, illetve más szervi betegségekben szenvedők és a fémallergiások kivételével mindenkinek ajánlják az amalgám használatát. A ma használatos korszerű amalgám az esztétikai élményen kívül semmivel sem terheli jobban a szervezetet, vagy okoz kárt, mint más tömőanyagok. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, a tiltást azonban semmi sem indokolja – mondja az elnök, aki szerint az intézkedés elsősorban az ötvözetet összeállító asszisztensek, illetve az azt használó orvosok védelmére született. Arra, hogy ma Magyarországon a tömések hány százaléka lehet amalgám, még csak becslések sincsenek. Az azonban biztos, hogy míg húsz éve csaknem mindenkinek az volt, ma már mind többen cseréltetik ki fogtöméseiket, leginkább esztétikai okok miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.