A kormány közeli hírmagazinban Jochen Leffers és Jan Friedmann 98,5 százalék a külföldi diák című cikke számol be egy berlini iskolatörténeti rekordról.
A berlin-friedrichaini Eberhard Klein Gimnázium állította fel a város iskolatörténetének rekordját. Az iskola 339 diákjából 334 nem német nemzetiségű. A szokatlan kvóta a zöldeknek a berlini városházán feltett kérdését követően napvilágra. „Sem az iskola, sem az iskolafelügyelet nincs abban a helyzetben, hogy a diákság elviselhetőbb összetételét kialakítsa” válaszolt a kérdésre a szenátusban az iskolák ügyeiben illetékes szociáldemokrata Klaus Böger.
A berlini lapok az elmúlt hónapokban többször is cikkeztek az iskoláról, „ahol csak a tanárok németek” – írta a Berliner Zeitung” vagy „ahova egyetlen német gyerek sem jár már” jegyezte meg a Tagesspiegel. A szenátus szerint ezek a megfogalmazások alig térnek el a tényektől, a nem német gyerekek aránya a gimnáziumban az elmúlt években folyamatosan növekedett 85,9 százalékról a jelenlegi 98,5 százalékra. A szomszédos iskolákban is hasonló a helyzet, a Gerhart Hauptmann Gimnáziumban a külföldiek aránya 90,4 százalékos, a Borsig Gimnáziumban 86 százalékos.
Böger szenátor megerősítette, hogy a német szülők visszavonták gyermekük beíratását, amikor a németek alacsony és a külföldiek magas arányáról értesültek, mivel attól tartanak, „hogy ez a saját gyermekük számára teherré válhat, és a tanulmányi előrehaladását akadályozhatja.” (Berlin közismerten baloldali negyedéről van szó, ahonnan a zöldek aktivistái is más kerületekbe buszoztatják gyermekeiket – K.L.)
A Klein Gimnázium egykori hallgatója, a zöldek mostani képviselője, Özcan Mutlu kérdésével az iskola rektorának egyik interjújára célzott, aki decemberben a Berliner Zeitungban a következőket mondotta: „Ha német szülők idetévednek, kötelességemnek érzem, hogy azt tanácsoljam nekik, gyermeküket egy másik iskolába írassák”.
Az oktatási szenátor ugyan „ügyetlennek” nevezte az iskola vezetőjének megfogalmazását, ugyanakkor a védelmébe vette, mondván, a feladatai közé tartozik, hogy a szülőket tájékoztassa a diákság összetételéről. Berlinben a német és külföldi diákok viszonya régen politikai kérdéssé vált, hasonlóan az ország más nagyvárosi övezeteihez, a Ruhr-vidékhez vagy Hamburghoz. Az oktatáspolitikusoknak komoly fejfájást okoz számos iskola egyenlőtlen diákösszetétele, tekintettel a tanulók teljesítményére.
Nyakunkon a tél, akár 20 centi hó is eshet a napokban