Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin Hűvös válaszok Schröder javaslatára címmel tudósít a kancellár NATO reformterveinek óvatos elutasításáról.
Az EU fő külpolitikusának titulált Javier Solana úgy vélekedett, hogy a NATO nem veszített jelentőségéből, ezért feleslegesnek tartja a helyzet dramatizálását. A müncheni biztonságpolitikai konferencián Peter Struck honvédelmi miniszter olvasta fel a megfázott német kancellár beszédét, amelyben Gerhard Schröder szóvá tette, hogy immár nem a NATO az elsődleges helye az Egyesült Államok és Európa stratégiai egyeztetéseinek, ezért egy szakértői csoport felállítását javasolja.
A konferencián résztvevő Donald Rumsfeld világossá tette, hogy Washington a NATO kötelékek ellenére az iraki háborúhoz hasonlóan esetről esetre változó partnerekkel kíván együtt dolgozni. Szintén elvetette a kancellár javaslatát Jaap de Hoop Scheffer NATO főtitkár. A CDU kül- és biztonságpolitikai kérdésekben illetékes frakcióvezető-helyettese, Wolfgang Schäuble pedig óvott az ilyen meggondolatlan javaslatoktól.
A kancellárt helyettesítő Peter Struck azonban úgy fogalmazott egy rádióinterjúban, hogy „hatékonyabbá kívánják tenni a NATO-t, nem akarják, hogy kimúljon”. A kancellár gondolatkísérletét Struck megalapozottnak találja, hiszen az észak-atlanti szervezeten belül „nem folytattak komoly vitát az iraki válság befejezési stratégiájáról, hanem tudomásul kellett vennünk, hogy néhány NATO partner úgy döntött – függetlenül a szervezet határozatától – keresztülvisz egy ilyen háborút”. A kancellár azért aggódik, hogy ez megismétlődhet új konfliktusok esetében is. Struck ilyen konfliktusterületként írta le Iránt.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Gina Thomas Kiégett Drezda és a brit sajtó című írásában foglalja össze a mindmáig döbbenetesen elfogult angol sajtó hozzáállását a németek lemészárlásához.
Néhány nappal ezelőtt Tony Blair bocsánatot kért 11 ír jogtalan, a hetvenes években történt letartóztatásért. Néhány évvel ezelőtt London nevében már bocsánatot kért a XIX. században mesterségesen előidézett, s a lakosságot megtizedelő írországi éhínségért. „A briteknek bocsánatot kell kérniük azért, amit Churchill idejében Drezdával műveltek!” – írja Ann Leslie a szász fővárosból küldött hosszú riportjában.
A „Daily Mail” tudósítónőjének válasza kiválóan tükrözi a klasszikus brit hozzáállást a németekkel szemben elkövetett háborús bűnök kapcsán. Ann Leslie szerint a bombázást már csak azért is megérdemelte Drezda, mert mindmáig léteznek a városban neonácik.
Russland (russlandonline.ru)
Az oroszországi híreket gyűjtő portál Moszkva és Budapest szerződést ír alá a magyarországi fegyvergyártásról címmel idézi Alexander Jakovenkónak az orosz külügyminisztérium szóvivőjének sajtótájékoztatóját.
A Gyurcsány Ferenc moszkvai útjára időzített szerződés aláírását követően orosz licensz alapján gyártanának fegyvereket Magyarországon. Jakovenko dícsérte Budapestet, mivel Magyarország az egyetlen kelet-közép-európai ország, amely az EU csatlakozását követően nem mondta fel egyoldalúan az Oroszországgal kötött megállapodásokat, hanem következetesen egyeztetett Moszkvával.
Az EU-ban és a NATO-ban Magyarország kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekszik Oroszországgal, s mindig pragmatikus pozíciót vesz a közép- és délkelet-európai problémákat illetően. Oroszország és Magyarország számos kérdésben azonos véleményen van a terror elleni harcokat, valamint a globális kihívásokra adott válaszokat illetően.
Nyakunkon a tél, akár 20 centi hó is eshet a napokban