Magyarország egyetért azzal, hogy Ukrajna az Európai Unióval szövetségben képzeli el jövőjét – mondta a Kijevbe érkezett magyar kormányfő, miután tárgyalt ukrán kollégájával. Gyurcsány kifejtette: hazánk nagyra értékeli az ukrajnai demokratikus változásokat. Julija Timosenko fontosnak nevezte a magyar támogatást, mert ez már egy voksot jelent Ukrajna uniós csatlakozásának majdani megszavazásához.
Emlékezetes: korábban az unió külügyekért felelős biztosa, Benita Ferrero-Waldner és külpolitikai főképviselője, Javier Solana is kifejtette, hogy az EU nem számol Ukrajna tagságával, Kijev egyelőre különleges partneri státuszra számíthat.
A magyar kormányfő ukrán kollégáján kívül találkozik Viktor Juscsenko ukrán államfővel is. A látogatás során több együttműködési megállapodás aláírására is sor kerül. Gyurcsány Ferenc és Julija Timosenko megállapodást ír alá az ukrán és a magyar kormány közötti gazdasági együttműködésről. Somogyi Ferenc külügyminiszter és Okszana Bilozir kulturális és művészeti miniszter aláírja a Nemzetközi Kulturális Örökség Minisztériuma és az ukrán kulturális és művészeti minisztérium közötti kulturális megállapodást. A Budapesti Gazdasági Főiskola és a Kijevi Nemzeti Egyetem (gazdasági egyetem) között szintén partneri együttműködésről és tudományos cseréről írnak alá együttműködést a két oktatási intézmény vezetői.
A miniszterelnököt kijevi tárgyalásaira elkísérte Somogyi Ferenc külügyminiszter, Baráth Etele, az európai uniós ügyek tárca nélküli minisztere, Szabó Vilmos, a miniszterelnök kül- és biztonságpolitikai főtanácsadója, Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közigazgatási államtitkára, Gazda László, az Interparlamentáris Unió (IPU) magyar nemzeti csoportja magyar-ukrán baráti tagozatának elnöke, valamint Roó József, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektora.
Este Julija Timosenko vacsorát ad Gyurcsány Ferenc, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke tiszteletére, majd a magyar küldöttség az esti órákban visszautazik Budapestre.
A kormányfőt és kíséretét a repülőtéren Oleg Ribencsuk, az ukrán európai integrációs ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes fogadta.
(Klubrádió, MTV Teletext, Magyar Rádió)
Itt a megoldás: felfuthat a hidrogén termelése!
