Járai: 75 bázispontos vágás, nem lesz folytatás

A Magyar Nemzeti Bank mai monetáristanács-ülésén a testület 75 bázisponttal 9 százalékról 8,25 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki alapkamatot. Az MNB ezzel egyidőben a 2005-ös GDP-növekedési várakozását 3,7 százalékról 3,8 százalékra javította. Az inflációs jelentés szerint a kormány 2005-ös költségvetési terve nem fog teljesülni, és nagyobb lesz a hiány a vártnál.

MNO
2005. 02. 21. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az inflációs jelentésben leírtak szerint a infláció alakulása megfelelt a korábbi várakozásoknak, 2005 végén 3,6 százalék, 2006 végén pedig 3,4 százalék körüli fogyasztóiár-indexet prognosztizálnak.

A jelentés szerint a kormány 2005-ös költésgvetési terve nem fog teljesülni, és nagyobb lesz a hiány a vártnál. A folyó fizetési mérleg az MNB szerint az idén 7,7 milliárd euró hiánnyal zár majd, ami a GDP-hez mérten 8,7 százalék lesz. Az előző, novemberi jelentésében hasonlóan 7,7 milliárd euróra várta az idei folyó fizetési mérleghiányt az MNB.

A korábban vártnál gyorsabb ütemű kamatcsökkentésre az infláció kedvező alakulása adott lehetőséget – mondta Járai Zsigmond jegybankelnök hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten. A jegybankár szerint a 2005. év végi inflációs cél elérését nagy veszély nem fenyegeti. Szavai szerint továbbra is kedvező a nemzetközi befektetői környezet.

Az államháztartás hiányát illetően azonban úgy vélte, a 2004. év végi államháztartási intézkedések nehezítik a tisztánlátást, az ez évi deficitcél csak pótlólagos intézkedésekkel érhető el. Hozzátette: a pénzügyminiszter korábbi közlése szerint ha szükséges, ezeket a lépéseket meg fogja tenni a kormányzat.

A mostani kamatlépés nem jelenti azt, hogy ez egy felgyorsuló kamatvágás kezdete, a piac által vártnál nagyobb kamatcsökkentés egyértelműen a tavaly decemberi, majd idén januári gyors dezinfláció következménye – mondta Járai Zsigmond.

MNB: Csak átmeneti volt a hiánycsökkentés

Az MNB értékelése szerint a jelenlegi monetáris kondíciók fennmaradása esetén a fogyasztói árak növekedési üteme 2005-ben és 2006-ban is a meghirdetett célsávon belül alakulhat. Az alappálya körüli kockázatokat tekintve inflációs előrejelzésük elsősorban az olajárak, a feldolgozatlan élelmiszerek, illetve a bérek várható alakulására érzékeny. Kiemelt bizonytalansági tényező az is, hogy a tavaly év végi árnövekedési ütem mennyiben tekinthető tartós inflációs dinamikának.

2005-re a külső egyensúlyhiány kismértékű javulását prognosztizálja a jegybank. A külső finanszírozási igény várhatóan a GDP 8 százaléka körül alakul, míg a folyó fizetési mérleg hiánya némileg mérséklődik a tavalyi, közel 9 százalékos GDP-arányos szinthez képest. A mérséklődés elsősorban a lakossági szektor megtakarítási hajlandóságának emelkedéséből adódik, míg az állami és vállalati szektorok finanszírozási igényét a tavalyi szint közelébe várják.

A fiskális politika 2004-ben csak rendkívüli, év végi intézkedésekkel volt képes elérni a tavalyi év őszén megemelt hivatalos hiány-előrejelzést. Az MNB értékelése szerint az intézkedések túlnyomó többsége csak átmenetileg csökkentette a hiányt, mivel a visszatartott kifizetések a jövőre vonatkozóan jelentenek hiánynövelő determinációt illetve kockázatot. Számításaik szerint pótlólagos intézkedések nélkül a 2005-re meghirdetett ESA-hiánycél várhatóan nem teljesül.

Az idei évre vonatkozó 5,3 százalékos ESA-hiányelőrejelzést nagyfokú bizonytalanság övezi, részben a tavaly év végi kormányzati intézkedések hatása, részben az eredményszemléletű hiányszámítás hazai módszertanának képlékenysége miatt.

<>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.