Komoly pénzbüntetést kaphat Görögország

Pénzbírság várhat Görögországra, ha nem szorítja államháztartási adósságát a bruttó hazai termék három százaléka alá. Az EB hazánktól is lépéseket vár az államháztartási hiány kiigazítására. Draskovics Tibor tegnapi sajtótájékoztatóján cáfolta, hogy a bizottság megszorító intézkedéseket vár a magyar kormánytól.

MNO
2005. 02. 17. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly pénzbüntetés Görögországnak

Jelentős nagyságú pénzbírság várhat Görögországra, ha nem szorítja államháztartási adósságát az euróövezet stabilitását és növekedését biztosítani hivatott paktumban meghatározott felső határérték, a bruttó hazai termék három százaléka alá – értettek egyet az euróövezet pénzügyminiszterei csütörtök hajnalban Brüsszelben diplomáciai források szerint.

Az uniós közös pénzt sajátként használó tizenkét ország minisztere a szabálycsomag átdolgozásáról is tárgyalt. Valószínűleg lehetővé teszik például, hogy a nagyobb szabású strukturális reformok végrehajtásakor a deficit túlléphesse a három százalékot, már csak azért is, mert a reform költsége később megtérül.

Görögország esetében az Európai Bizottság a múlt héten ajánlotta, hogy a túlzott deficit tartóssága miatt lépjenek tovább az uniós eljárásban, de adjanak egy év további haladékot Athénnak a jelenleg 5,5 százalékos hiány három százalék alá szorítására. A miniszterek most egyetértettek abban, hogy a görög vezetést pénzbírsággal kell megfenyegetni arra az esetre, ha a hiányt nem szorítja három százalék alá.

Elmarasztaló ajánlat

Az Európai Bizottság szerdán azt ajánlotta Magyarországnak, hogy az egészségesebb költségvetési pálya biztosításának érdekében tegyen további lépéseket államháztartási hiányának kiigazítására – tájékoztatott az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete. Közleményük szerint az ajánlás összhangban van az Európai Unió pénzügyminisztereinek múlt havi következtetésével, miszerint Magyarország nem tett meg mindent túlzott költségvetési hiánya csökkentésének érdekében. Az új ajánlások tekintetbe veszik Magyarország aktualizált konvergenciaprogramjának bizottsági értékelését is – teszik hozzá.

A Bizottság ma azt ajánlotta az EU pénzügyminiszteri tanácsának (ECOFIN), hogy adjon ki új ajánlásokat Magyarország számára a tekintetben, hogy az igazítsa ki túlzott hiányát az ország saját maga által felülvizsgált többéves konvergenciaprogramjával összhangban. Az új ajánlások követik a 2005. január 18-i tanácsi határozatot, mely megállapítja, hogy a 2004-es és a 2005-ös államháztartási hiányra vonatkozó néhány kiigazító intézkedés elfogadásának ellenére – amelyeket Magyarország a megelőző, 2004. július 5-i tanácsi ajánlást követően tett – ezek nem voltak elégségesek a költségvetési hiány 2008-ra történő kiigazítására. Mint az előző ajánlás esetében, a Tanács általi elfogadást követően a magyar hatóságoknak ismét négy hónap állna rendelkezésre a hiány kiigazítására, ezután új értékelés elvégzésére kerülne sor, különös tekintettel a 2005. évi tervezett hiányra – áll a közleményben. Eszerint a tanács előreláthatólag március 8-án fogadja el ezt az új ajánlást.

Magyarország a 2004. december 1-jén benyújtott, a 2004–2008. közötti időszakra vonatkozó aktualizált konvergenciaprogramjában arra számított, hogy az államháztartási hiány az elmúlt évben a GDP 4,5 százaléka lesz, amelyet 2005-ben 3,8 százalék, az időszak végén pedig 1,8 százalék követ. Ezek az előrejelzések azonban figyelembe veszik a második pillért képező nyugdíjalap-hozzájárulásokat, ahogy azt az Eurostat 2007. márciusig lehetővé teszi. E hozzájárulások nélkül a 2005. évi hiány előreláthatólag 4,7 százalék lesz, 2008-ban pedig a GDP 2,8 százaléka. A felülvizsgált program lehetővé teszi a túlzott hiány 2008-ra történő kiigazítását, amennyiben azt megfelelő intézkedések támogatják. Azonban még ebben az esetben is csak egy keskeny biztonsági sávot hagy a hiánynak a Stabilitási és Növekedési Paktum által engedélyezett 3 százalékos felső határa túllépésének elkerülésére. Jelenleg ez további – a GDP fél százalékpontjával egyenértékű – intézkedéseket tenne szükségessé – írja a közleményben az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete.

A Bizottság úgy ítéli meg, hogy Magyarországnak az eddig tervezetteken felül további erőfeszítést kell tennie annak biztosítására, hogy elérje a felülvizsgált, a 2005. évre vonatkozó tervezett hiányt, különösen mivel a makrogazdasági teljesítmény gyengébb lehet az előrejelzettnél. Ez magában foglalhatná a 2005. évi költségvetésben feltüntetett vésztartalék-csomag növelését, valamint e csomag igen megfontolt használatát, amelyre csak akkor kerülne sor, ha a kormány nyilvánvalóan jó úton halad a 2005-re vonatkozó tervezett hiány elérését illetően. Az adócsökkentések időzítésére és végrehajtására vonatkozó határozatok meghozatalakor a magyar hatóságoknak szem előtt kell tartaniuk az aktualizált konvergenciaprogram tervezett hiányainak elérésére tett kötelezettségvállalásaikat is – teszik hozzá.

Draskovics tagad

Draskovics Tibor szerdai rögtönzött sajtótájékoztatóján cáfolta, hogy a Bizottság megszorító intézkedéseket vár a magyar kormánytól. (Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete által hivatkozott hivatalos EU-honlapon közölt dokumentum angol nyelven itt olvasható. )

Draskovics Tibor a sajtótájékoztatón kijelentette: a Bizottság elfogadta a minisztérium ajánlását az idei költségvetésről, melyben a kockázatokra való tekintettel 100 milliárd forintos tartalék van. Az Európai Bizottság az államháztartási hiány mérséklésének gyorsítására szólította fel Magyarországot – hangoztatta.

Eljárás Magyarország ellen

A Bizottság tavaly júliusban indított eljárást Magyarország ellen, mert az államháztartás hiánya meghaladta az euró bevezetéséhez szükséges határértéket. Ezután a kormány tervet készített, hogy milyen ütemben csökkennek majd a különböző mutatók az előírásoknak megfelelő szintre a 2008-as határidőre. Az euró bevezetése előtt ugyanis három éven át teljesíteni kell az úgynevezett maastrichti kritériumokat, amelyek szerint az infláció nem lehet 3 százaléknál magasabb, az államháztartás hiánya nem lehet több a GDP három százalékánál, és a halmozott államadósság sem haladhatja meg a nemzeti termék 60 százalékát. A tervet a Bizottság elfogadta, de a múlt évben a mutatók elmaradtak attól, amit a kormány vállalt, így következtek a figyelmeztetések. A legutóbbi decemberben, amit a pénzügyminiszterek tanácsa januárban megerősített, de mivel Magyarország nem tagja az euró-övezetnek, büntetés, szankció nem jár a túllépésekért, s visszakerül a Bizottság elé a magyar pénzügyi helyzet.

(MNO, Magyar Rádió, Hír Televízió, Gazdasági Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.