Lejárt naptej magyar katonáknak az afgán télben

Juhász Ferenc honvédelmi miniszterhez címzett nyílt levelében erőteljesen bírálta a hadsereg felső vezetését Farkas Roland százados az Afganisztánban szolgálatot teljesítő magyar katonák hiányos felszereltsége és rossz ellátása miatt.

MNO
2005. 02. 24. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság által idézett levélből kiderül: milliókat költött a védelmi tárca hibás beruházásokra, melyek semmivel nem tették biztonságosabbá a háborús körülmények között működő missziót teljesítők mindennapjait. Farkas felteszi a kérdést: vajon használható volt-e a sok millió forintért fejlesztett és beszerzett géppuskaállvány, amelyet a terepjárókra szereltek. „Azt a választ fogja kapni, hogy nem, mert ezek légvédelmi géppuska állványok, a vízszintesnél lejjebb nem dönthetőek, holott Kabul belvárosában nem felülről fog jönni a támadás” – válaszolja meg előre a kérdést Farkas.

A levélre az Info Rádió is felhívta a figyelmet, megjegyezve: a katonák forgalomból kivont golyóálló mellényeket kaptak Afganisztánban. Az új támadási módszer, a nyakmagasságban kifeszített drót ellen a kabuli nemzetközi tábor minden egysége drótvágókat szerel fel járműveire, a magyarok azonban pénzhiány miatt nem rendelkeznek ilyennel – idézi a dokumentumot a hírrádió.

A problémát a magyar századparancsnok jelentette ugyan a azárazföldi parancsnokságnak, de a hét hónapos misszió alatt nem sikerült legyártatni és felszereltetni a drótvágókat. Egy kísérleti példány készült el – „bizonyára komoly kutatói-fejlesztői munka eredményeként és súlyos tiszteletdíjakért” -, csakhogy a felszerelt drótvágó monstrum 50 km/h sebességnél ingataggá teszi a terepjárót, így használhatatlan. „Most jelenthetem Önnek, hogy ha valaki Nagy Richárd sorsára jut, meg se próbálják azt mondani a temetésén, hogy önszántából vállalta a missziót. Inkább nevezzék majd meg azon személyeket, akik nem tették lehetővé számára a maximális túlélést” – írja Farkas Juhásznak az Irakban merénylet áldozatává lett magyar katonára utalva.

A százados szerint nem igaz az a hivatalos állítás sem, hogy a magyarok terepjárói páncélozottak, az utasteret úgy voltak kénytelenek megerősíteni, hogy kivont golyóálló mellényeket, egyes esetekben homokzsákokat erősítettek kívülről az autókra.

„Még az ülésekre erősíthető kevlár (korlátozott repeszvédelmet nyújtó műanyag – a szerk.) huzat is 5 hónapig hiányzott, mely egy aknára futás esetén nyújt védelmet, holott Afganisztán a világ legelaknásítottabb országa” – fűzte hozzá a százados, aki szerint ezt húsz éve lehet tudni.

Bocskai István, a tárca kommunikációs igazgatója szerint a levélben megfogalmazott észrevételeket megvizsgálják, hogy abból mi a valóság, a féligazság vagy mi nem megfelelő információ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.